Pasadena - Naposledy se o něm nahlas mluvilo loni v zimě. Byl ohlášen na 21. prosince, kdy končil jeden z cyklů mayského kalendáře.
Teď se o konci světa spekuluje znovu. V souvislosti s kometou s vědeckým názvem C/2012 S1, kterou objevili Rusové Vitalij Něvskij a Arťom Novičonok na CCD snímcích pořízených reflektorem projektu International Scientific Optical Network (ISON).
Ve čtvrtek před osmou hodinou večerní, symbolicky na americký Den díkuvzdání, bude kometa nejblíž Slunci - proletí "jen" 1,1 milionu kilometrů od něj.
Přestože se pohybuje rychlostí kolem 1,2 milionu kilometrů v hodině, může to znamenat její konec.
A podle některých spikleneckých teorií též konec světa.
Mimozemšťané v raketě
Už měsíce kolují po internetu videa, která mají tuhle teorii potvrdit.
Některá z nich například tvrdí, že vlasatice ve skutečnosti není kometa, ale vesmírná loď s mimozemšťany.
"Vlastně není divu," píše deník Die Welt. "Komety na obloze vždycky vzbuzovaly strach a sloužily jako vítané vysvětlení pro války, přírodní katastrofy a jiná neštěstí."
Zájem vědců
Kometa ISON - na níž je zajímavý i její název, protože vlasaticím se běžně přezdívá jmény jejich objevitelů - ale poutá i velkou pozornost vědců.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukázal její zatím nejpovedenější záběry.
Obrazový materiál pořízený sondou STEREO zachycuje kometu ISON, Merkur, kometu Encke a Zemi. V pravé části je vidět sluneční záření:
Na videu je vidět, kterak se ledová masa mezi 20. a 25. listopadem (z vesmírného hlediska velmi těsně) přiblížila k naší planetě.
Takovou jasnost, v jakou astronomové doufali, sice neměla, i tak ale předvedla působivé představení.
Možná naposledy - podle propočtů se může během blízkého setkání se Sluncem rozpadnout a rozpustit.
Na povrchu ISONu může být tou dobou až 2700 stupňů Celsia. Těleso má průměr zhruba pět kilometrů a sestává z ledu, plynů a horniny.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ukázal její zatím nejpovedenější záběry.