Dháka - Počet lidí, kteří ve středu zahynuli při zřícení osmipodlažního domu na předměstí bangladéšské metropole Dháky, dosáhl nejméně 251. Dalších zhruba 1500 osob je podle některých zdrojů zraněných. Počet mrtvých nejspíš ještě poroste. Oběti jsou hlavně ženy, které v budově pracovaly v textilních dílnách, jež dodávají zboží pro světové oděvní řetězce.
Bilance téměř jistě ještě není konečná vzhledem k tomu, že blíže neurčený počet lidí z více než 3000 zaměstnanců je stále pod troskami. Záchranáři dnes večer vyprostili i 41 živých, ale celý den po desítkách narůstal především počet mrtvých.
Neštěstí, k němuž došlo pouhých pět měsíců po požáru v textilní továrně na jiném dháckém průmyslovém předměstí, který si vyžádal přes stovku obětí, může poškodit pověst Bangladéše jako zdroje levného textilního zboží využívaného hojně evropskými a severoamerickými firmami.
Záchranářům se zatím podařilo z trosek objektu Rana Plaza, který spadl na dháckém předměstí Savar, vyprostit přes 2000 lidí. Kolem 1500 z nich utrpělo různě závažná zranění a lékaři v Dháce si stěžují, že nemocnice nezvládají příliv pacientů. Agentura AFP připomněla, že se jedná o nejhorší průmyslovou katastrofu v dějinách Bangladéše.
Zmar v Dháce:
Příčinou zřícení mohly být stavební nedostatky na budově. Dům se podle záchranářů složil jako domeček z karet.
Majitelé komplexu podle dostupných informací nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla v úterý zjištěna trhlina ve zdi.
Bangladéšský ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir na místě neštěstí novinářům sdělil, že budova pravděpodobně nesplňovala stavební předpisy. "Viníci budou potrestáni," slíbil.