Švadleny uhořely v textilce, únikové východy jsou drahé

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2012 15:46
Bangladéš je zemí, kde se šije pro západní firmy. Požár byl zřejmě dílem žháře
Hořící textilka na předměstí Dháky.
Hořící textilka na předměstí Dháky. | Foto: Reuters

Dháka - Téměř celou noc ze soboty na neděli ničil oheň jednu z více než 4000 bangladéšských textilních továren, které vyrábějí levně zboží pro evropský a americký trh.

V plamenech uhořelo nejméně 124 lidí. Někteří zemřeli poté, co skočili z vyšších pater na ulici.

Výsledky předběžného vyšetřování hovoří o tom, že požár je dílem žháře. Ministr vnitra Madžudín Khan Alamgir přislíbil, že viníci budou postaveni před soud

Mizerná bezpečnostní opatření

Jako značná část podobných dílen, ani tato výrobna na předměstí metropole Dháky neměla téměř žádná protipožární opatření. Nikde žádné hasicí přístroje, žádné únikové východy.

Požár začal v sobotu večer v přízemí, zatímco většina dělníků a švadlen pracovala v horních patrech šestipodlažní budovu. Ven se ale mohly dostat jen po úzkých schodech a právě přes přízemní prostory, odkud se oheň rozšířil.

Jen málo lidí se zachránilo. Těla v pytlech dali policisté a hasiči do nedaleké školy, aby je pozůstalí mohli identifikovat. U mnoha obětí to ale nebylo možné.

"Našla jsem tělo snachy, ale nevím, kde je syn, který tam také pracoval," řekla agentuře AP zoufalá matka, která podobně jako další příbuzní postávala před budovou, ze které zbyla jen vypálená základní konstrukce.

Zničené vnitřní prostory se šicími stroji.
Zničené vnitřní prostory se šicími stroji. | Foto: Reuters

Místnost, kde švadleny šily na strojích, je zcela zdevastovaná.

"Kdyby tady byl alespoň jeden únikový východ pro případ požáru, přežilo by více lidí," konstatoval šéf hasičů Muhammad Mahbúb.

V pondělí ráno vypukl v Dháce požár v další textilce, ale zatím nejsou zprávy o obětech vuvnitř dvanáctiposchoďové budovy. "Dělníci vylámali mříže v posledním patře a podařilo se jim dostat se na bezpečné místo v sousedním domě," řekl policista.

Minimalizace nákladů

Bangladéš se stal velkou výrobnou textilu pro USA a Evropu. V oboru tu pracují více než čtyři miliony lidí a oděvy představují téměř 80 procent veškerého exportu této chudé země, což znamená ročně kolem patnácti miliard eur.

Pracovní síla je zde levnější než v Číně nebo Vietnamu, takže toho mezi jinými využívají například IKEA, Tesco, Carrefour, C&A nebo Wal-Mart.

Zničené vnitřní prostory se šicími stroji.
Zničené vnitřní prostory se šicími stroji. | Foto: Reuters

S nízkými náklady souvisí i minimální bezpečnost pracovníků. Požáry se pravidelně opakují, od roku 2006 už zahynulo přes pět stovek lidí.

Přestože Wal-Mart i další západní společnosti tvrdí, že se snaží na bezpečnostní opatření a pracovní podmínky dohlížet a majitele továren přimět k tomu, aby vše bylo v pořádku.

Místní majitelé textilek a oděvních dílen často úplácejí zodpovědné úředníky, aby při kontrole bezpečnosti přimhouřili oči.

Budova, kde oheň zabil 124 lidí, patřila firmě Tazreen Fashions, která má smlouvu s mnoha západními řetězci a firmami.

Poté, co se rozšířila v pondělí zpráva o druhém požáru během osmačtyřiceti hodin, vyšly stovky lidí na průmyslovém předměstí Dháky do ulic a požadují zásadní změny.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy