Londýn - Ke zjištění důvěrných informací, které někdo jiný zrovna zaznamenává na svém osobním počítači, se mu nemusíte dívat přes rameno, ani se nabourávat do jeho počítače či emailové schránky. Stačí, když budete připojeni ke stejné elektrické síti.
Kvůli špatně odstíněným kabelům některých klávesnic se totiž do ní mohou do počítače zaznamenávané informace dostávat.
Vyplývá to ze studie Andrey Barisaniho a Daniele Biancové ze společnosti Inverse Path zabývající se zabezpečováním počítačových sítí. Jako první o ní informoval server BBC News.
"Naším cílem je ukázat, že informace mohou unikat a být získávány těmi nejméně očekávanými způsoby," píší autoři ve studii, kterou si je možné celou přečíst zde.
Barisani a Biancová zatím prokázali, že je možné takto "odposlouchávat" cizí počítač na vzdálenost až patnácti metrů.
Je však pravděpodobné, že nejde o limitní hodnotu. Veřejně bude způsob, jakým je takto možné získávat informace, předveden na konferenci zabývající se hackerstvím v Las Vegas ve dnech 25. až 30. července.
Výzkumníci se zabývali klávesnicemi, které jsou k počítači připojeny skrze konektor PS/2. Ti, kdo jsou připojeni skrze USB, tak mohou být klidní. V kabelu konektoru PS/2 se nachází šest drátů, které jsou blízko sebe a nedostatečně odstíněny.
To způsobuje, že informace putující z klávesnice do počítače se zároveň přenáší do uzemněného drátu, který je součástí stejného kabelu.
Přes zemnící kontakt se informace skrze počítač dostane do elektrické zásuvky a pak dále do místního elektrického obvodu. Podle výzkumníků nahrává potenciálním špionům v tomto případě ještě jedna věc. V kabelech PS/2 putuje informace bit po bitu a kabel využívá nižšího taktovacího kmitočtu počítače (to, jak rychle počítač provádí základní výpočty, měřeno v hertzích) než jeho ostatní komponenty (ty jsou většinou nad úrovní jednoho mHz).
Je pak jednodušší měřit rozdíly napětí produkované mačkáním kláves. Výkyvy v napětí způsobené ostatními vlivy se výzkumníkům podařilo eliminovat skrze filtry.
"Obdélníkový signál PS/2 je zachován v dobré kvalitě (lehce modifikován předpokládanými efekty zanesenými sem filtry) a může být zpětně dekódován k originální informaci přicházející z klávesnice," píše se ve studii.
"Nebyla zaznamenána žádná degradace kvality signálu mezi jedním a patnácti metry vzdálenosti. To napovídá tomu, že zředění informace není v tomto rozsahu problémem."