Dillí - Vynášet olympijský oheň na nejvyšší horu na Zemi je fraška. Na střeše světa totiž stejně hořet nebude, varoval Peking horolezecký guru a držitel mnoha rekordů Reinhold Messner.
"Oheň na vrcholu stejně nebude hořet, na to je tam málo kyslíku a příliš větrno," řekl rakouský alpinista v rozhovoru pro list Frankfurter Rundschau. Z běhu s pochodní se stal protestní pochod na podporu Tibetu, Čína si za to však podle Messnera "může sama".
Pochodeň se dnes na svou trasu vydala v Novém Dillí. Zatímco v sousedním Pákistánu se s žádnými protesty neshledala, v Indii, sídle mnoha tibetských exulantů, je tomu přesně naopak.
Více o protestech
Centrum města zůstalo neprodyšně uzavřeno a nad bezpečností běžců dbalo na 15 tisíc policistů. Stovky tisíc úředníků, kteří v metropoli pracují, dostali příkaz nezdržovat se v blízkosti oken a nevycházet z budov.
I tak byla trasa olympijského ohně podstatně zkrácena z původních devíti na tři kilometry.
V předvečer ceremonie bylo zadrženo asi 25 Tibeťanů žijících v indickém exilu, kteří protestovali před čínskou ambasádou. Tibetští aktivisté také na dnešek plánovali alternativní běh s pochodní, trasa ale nebyla zveřejněna.
Slavnostního ceremoniálu zapálení alternativního ohně se zúčastnilo i několik prominentů, mezi nimi i bývalý indický šéf obrany George Fernandez.
V pátek by pochodeň s olympijským ohněm měla dorazit do thajského Bangkoku.