Trosky školy v Ekvádoru pohřbily mladou irskou jeptišku. Zemřela, když zachraňovala druhé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 4. 2016 15:02
Počet obětí sobotního ekvádorského zemětřesení stoupl na 480. Uvedlo to dnes místní ministerstvo vnitra, které upravilo dosud udávaný počet 413 mrtvých. Je mezi nimi i 33letá Clara Theresa Crockettová, irská řádová sestra, která pracovala v církevní škole na pobřeží. Při prvních otřesech půdy se pokusila zachránit své kolegyně. Je se podařilo z trosek vyprostit, Claru nikoliv. Záchranáři v sutinách zničených domů stále nacházejí přeživší, ale naděje rychle hasne.
Obyvatel ekvádorského města Portoviejo gestikuluje před budovou, zřícenou při sobotním zemětřesení.
Obyvatel ekvádorského města Portoviejo gestikuluje před budovou, zřícenou při sobotním zemětřesení. | Foto: Reuters

Quito - Clare Theresa Crockettová byla ve škole, když se v sobotu začala třást země. Jeptiška původem z Irska pracovala v Playa Prieta v Ekvádoru už patnáctý rok.

Děti tu na štěstí nebyly, zato několik řádových sester.

Clare reagovala okamžitě: snažila se z budovy vyvést co nejvíce lidí, uvedla irská televizní stanice RTE.

Vedla je po schodech, když se stěny začaly hroutit a schodiště se zřítilo. Budova školy spadla - a třiatřicetiletá žena skončila pod sutinami.

V pondělí vytáhli záchranáři tři její kolegyně. Vyvázly jen se zraněními.

Clare Theresa Crockettová však pod troskami zemřela. Stejně jako více než čtyři stovky dalších lidí.

Jeptiškou úplnou náhodou

Clare vstoupila do španělského církevního řádu v 18 letech. "Měla jsem hodně ráda večírky," cituje The Guardian z její tehdejší výpovědi.

"Moje víkendy, když mi bylo 16 až 17 let, se skládaly z opíjení se s přáteli. Utrácela jsem všechny svoje peníze za alkohol a cigarety."

Přiznala, že v té době nehrál Bůh v jejím životě žádnou roli.

Jeptiškou se stala úplnou náhodou. Přijala nabídku vyrazit na zájezd do Španělska, z něhož se vyklubala církevní pouť do řádu v Kantábrii.

"Snažila jsem se z toho nějak vykroutit, ale moje jméno už bylo na letence, tak jsem musela jet. Teď vidím, že to byl způsob Panny Marie, jak mě přivést zpátky domů. K ní a k jejímu synovi," vzpomínala později.

Nejničivější za 40 let

Zemětřesení, které Ekvádor zasáhlo v sobotu 16. dubna, bylo se svou silou 7,8 stupně Richterovy škály nejničivějším, jaké zemi postihlo za posledních 40 let. Místní ministerstvo vnitra uvedlo, že při otřesech zemřelo 480 lidí.

Záchranářům se stále ještě daří vytáhnout z trosek domů přeživší. Americká televizní stanice CNN informovala o pětatřicetiletém muži, který použil svůj mobilní telefon, aby zavolal své matce, že pod zdmi zříceného hotelu ve městě Portoviejo ještě žije.

S každou hodinou se však naděje snižují.

Zemětřesení nejhůře zasáhlo pacifické pobřeží a především turistickou oblast Pedernales.

Prezident Rafael Correa odhadl náklady na rekonstrukci poničených měst a infrastruktury na miliardy dolarů. V šesti provinciích stále platí výjimečný stav.

Po zemětřesení následovaly stovky dodatečných otřesů.

Dvě silná zemětřesení zasáhla jen o několik hodin dříve také Japonsko. Při této katastrofě zemřelo nejméně 45 lidí.

V úterý odpoledne místního času navíc Japonce vyděsil mocný následný otřes. Měl sílu 5,5 stupně Richterovy škály.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy