Trosky školy v Ekvádoru pohřbily mladou irskou jeptišku. Zemřela, když zachraňovala druhé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 4. 2016 15:02
Počet obětí sobotního ekvádorského zemětřesení stoupl na 480. Uvedlo to dnes místní ministerstvo vnitra, které upravilo dosud udávaný počet 413 mrtvých. Je mezi nimi i 33letá Clara Theresa Crockettová, irská řádová sestra, která pracovala v církevní škole na pobřeží. Při prvních otřesech půdy se pokusila zachránit své kolegyně. Je se podařilo z trosek vyprostit, Claru nikoliv. Záchranáři v sutinách zničených domů stále nacházejí přeživší, ale naděje rychle hasne.
Obyvatel ekvádorského města Portoviejo gestikuluje před budovou, zřícenou při sobotním zemětřesení.
Obyvatel ekvádorského města Portoviejo gestikuluje před budovou, zřícenou při sobotním zemětřesení. | Foto: Reuters

Quito - Clare Theresa Crockettová byla ve škole, když se v sobotu začala třást země. Jeptiška původem z Irska pracovala v Playa Prieta v Ekvádoru už patnáctý rok.

Děti tu na štěstí nebyly, zato několik řádových sester.

Clare reagovala okamžitě: snažila se z budovy vyvést co nejvíce lidí, uvedla irská televizní stanice RTE.

Vedla je po schodech, když se stěny začaly hroutit a schodiště se zřítilo. Budova školy spadla - a třiatřicetiletá žena skončila pod sutinami.

V pondělí vytáhli záchranáři tři její kolegyně. Vyvázly jen se zraněními.

Clare Theresa Crockettová však pod troskami zemřela. Stejně jako více než čtyři stovky dalších lidí.

Jeptiškou úplnou náhodou

Clare vstoupila do španělského církevního řádu v 18 letech. "Měla jsem hodně ráda večírky," cituje The Guardian z její tehdejší výpovědi.

"Moje víkendy, když mi bylo 16 až 17 let, se skládaly z opíjení se s přáteli. Utrácela jsem všechny svoje peníze za alkohol a cigarety."

Přiznala, že v té době nehrál Bůh v jejím životě žádnou roli.

Jeptiškou se stala úplnou náhodou. Přijala nabídku vyrazit na zájezd do Španělska, z něhož se vyklubala církevní pouť do řádu v Kantábrii.

"Snažila jsem se z toho nějak vykroutit, ale moje jméno už bylo na letence, tak jsem musela jet. Teď vidím, že to byl způsob Panny Marie, jak mě přivést zpátky domů. K ní a k jejímu synovi," vzpomínala později.

Nejničivější za 40 let

Zemětřesení, které Ekvádor zasáhlo v sobotu 16. dubna, bylo se svou silou 7,8 stupně Richterovy škály nejničivějším, jaké zemi postihlo za posledních 40 let. Místní ministerstvo vnitra uvedlo, že při otřesech zemřelo 480 lidí.

Záchranářům se stále ještě daří vytáhnout z trosek domů přeživší. Americká televizní stanice CNN informovala o pětatřicetiletém muži, který použil svůj mobilní telefon, aby zavolal své matce, že pod zdmi zříceného hotelu ve městě Portoviejo ještě žije.

S každou hodinou se však naděje snižují.

Zemětřesení nejhůře zasáhlo pacifické pobřeží a především turistickou oblast Pedernales.

Prezident Rafael Correa odhadl náklady na rekonstrukci poničených měst a infrastruktury na miliardy dolarů. V šesti provinciích stále platí výjimečný stav.

Po zemětřesení následovaly stovky dodatečných otřesů.

Dvě silná zemětřesení zasáhla jen o několik hodin dříve také Japonsko. Při této katastrofě zemřelo nejméně 45 lidí.

V úterý odpoledne místního času navíc Japonce vyděsil mocný následný otřes. Měl sílu 5,5 stupně Richterovy škály.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 42 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 47 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy