Počet obětí tsunami stoupá: už 525 lidí

Simona Holecová
19. 7. 2006 8:41
Jakarta - Silné podmořské zemětřesení a následné vlny tsunami, které zasáhly v pondělí jižní pobřeží indonéské Jávy, zabily přes pět set lidí. Uvnitř: MAPA, GALERIE
Záchranáři odnášejí oběti z pláže Pangandaran.
Záchranáři odnášejí oběti z pláže Pangandaran. | Foto: Reuters

A zjevně nejde o konečný účet, který si moře sepsalo. Podle nejnovější bilance citované agenturou Reuters je mrtvých 525, stále ještě ovšem zůstávají další stovky lidí nezvěstné. Mezi oběťmi jsou tři Nizozemci, Švéd, podle dosavadních informací žádný Čech.

Zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály zasáhlo v pondělí odpoledne jižní část provincie Ciamis, jejíž stejnojmenné hlavní město leží zhruba 270 kilometrů od Jakarty. Ničivé, necelé dva metry vysoké vlny spláchly dřevěné domky na pobřeží turisty hojně vyhledávané pláže Pangandaran Beach.

Původní informace hovořily o pěti mrtvých. Místní Červený kříž postupně číslo zvyšuje. Kromě obětí a pohřešovaných eviduje 148 zraněných.

"Pokračuje hledání obětí," uvedl na mimořádné tiskové konferenci indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono. "Bohužel to vypadá, že moře strhlo ještě mnoho lidí."

Stejnou informaci potvrdil místní televizi Metro TV policista Agus, který pracuje právě v oblasti pláže Pangandaran. "Jisté je, že obětí může být mnohem více."

Hotýlky na pláži zničeny

Augus popsal situaci v oblasti jako příšernou. "Všechno vypadá jako poházené odpadky. Domky na jižním pobřeží jsou zničené. Zůstaly stát jen bytelné stavby," uvedl.

Foto: Aktuálně.cz

Těch tu však mnoho nestojí - turisté dávají přednost malým hotýlkům postaveným ze dřeva přímo na pláži. Ta je pověstná výbornými podmínkami pro surfaře či blízkou přírodní rezervací.

"Vlny spláchly všechny dřevěné chatky a kiosky lemující pobřeží. Všechno to stáhly do Indického oceánu," citovala místní média očité svědky.

Právě proto se policie obává mnohem vyššího počtu obětí. "Všechno to popadalo a leží v prachu. Mohou pod tím být lidé. Silnice je pokryta naplaveným nepořádkem, který přineslo moře," dodal policista Augus.

Lidé jsou vyděšení

Lidí se zmocnila panika. Metro TV přinesla záběry vyděšených vesničanů. "Všichni v panice utíkali pryč. Skoro celou vesnici zaplavila voda. Šli jsme do hor," popsal jeden z místních.

Radio Elshinta, vysílající v Jakartě, hovořilo se ženou z Pangandaran beach, která popsala: "Vlny šly až stovky metrů do vnitrozemí."

Mnoho místních se podle ní stále bojí vrátit domů, aby nepřišly další vlny.

Selhalo varování?

Už krátce po neštěstí se znovu začalo spekulovat, jak moc se lze při ochraně pobřeží v horkém tektonickém pásmu spolehnout na systém včasného varování.

Pacifické centrum varování před tsunami totiž dosud píše, že Indonésii tsunami nehrozí. Varování naopak dostal Vánoční ostrov, patřící Austrálii - agentura Reuters s odvoláním na místní zdroje však informovala, že ostrov žádné škody nehlásí.

Varování vyslala směrem k Andamanským a Nikobarským ostrovům Indie. Jde o oblast, která byla těžce poškozena při katastrofě v prosinci 2004. Tehdy tsunami zabily v oblasti jihovýchodní Asie na 180 tisíc lidí - zejména na indonéské Sumatře, na Srí Lance, v Indii a v Thajsku.

Nyní však ani Andamany a Nikobary tsunami neohrozily.

Pláž Pangandaran tak, jak ji znají turisté.
Pláž Pangandaran tak, jak ji znají turisté. | Foto: Aktuálně.cz

Zajímavý je také rozpor v měření. Zatímco Pacifické centrum uvedlo, že naměřilo zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály, indonéští meteorologové naměřili pouze 5,5 stupně. Později to změnili na 6,8 s tím, že po hlavním otřesu následovaly dva výrazné dotřesy. Americký geologický ústav později znovu hodnoty změnil. Poté, co seizmologové znovu důkladně záchvěvy zhodnotili, dospěl k závěru, že zemětřesení mělo sílu 7,7 stupně a následovala po něm série mocných následných otřesů.

Nezafungovalo ani varování pomocí mobilních telefonů. V oblasti si lze za tučný poplatek objednat varovné SMS zprávy přímo do vlastního aparátu. Hlavní indonésky operátor, Telkom, však již přiznal, že celý mobilní systém v oblasti spadl.

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

SPECIÁL

Kostel na pobřeží spláchla vlna v oblasti Dutchbar.
Kostel na pobřeží spláchla vlna v oblasti Dutchbar. | Foto: Ondřej Besperát
  • PO STOPÁCH TSUNAMI
    Rok po ničivém úderu vln na pobřeží jihovýchodní Asie se reportéři Aktuálně.cz vypravili zmapovat situaci na Srí Lance. Podívejte se, jak se ostrov vzpamatovává z přírodní katasrofy.
 

Právě se děje

Další zprávy