Systém varování před tsunami selhal

Red Zah, Reuters
4. 5. 2006 8:10
Londýn - Silné zemětřesení, které včera v podvečer zasáhlo jižní Tichomoří, se obešlo bez obětí a vážnějších škod. Nezafungovala však "prevence".

Systém včasného varování před ničivými vlnami tsunami totiž stále nefunguje, jak by měl.

Zemětřesení o síle 8,1 stupně Richterovy škály mělo epicentrum asi 150 kilometrů na jih od ostrovů Tonga, které leží na východ od Austrálie a severovýchod od Nového Zélandu. Otřesy půdy trvaly zhruba minutu a půl a odehrály se 60 kilometrů pod zemí.

Krátce po zemětřesení bylo vydáno varování před přívalovými vlnami tsunami. V ohrožení bylo zejména Fidži a Nový Zéland. O nebezpečí se dozvěděl celý svět, jen obyvatelé samotného souostroví Tonga ne. Ochranný systém selhal.

Zemětřesení mohlo vyvolat tsunami...

Odborníci se shodují, že zemětřesení o síle více než osmi stupňů Richterovy škály může vyvolat vlny tsunami, které představují vážné nebezpečí pro lidské životy a majetek. Předloňské zemětřesení s epicentrem v Indickém oceánu, které způsobilo tsunami s tragickými následky, mělo sílu jen o stupeň vyšší. Tehdy zahynulo přes 200 000 lidí.

"Není známo, zda zemětřesení vlny tsunami skutečně vyvolalo. Varování vydáváme na základě zhodnocení jeho síly. Zemětřesení této síly má potenciál způsobit ničivé vlny tsunami," uváděla včerejší zpráva Pacifického varovného centra, operujícího z Havaje.

...ale o hrozbě nikdo nevěděl

Centrum ve svém prvním varování upozornilo, že Fidži může být přívalovými vlnami zasaženo nejdříve, poté se měly vlny přiblížít i k Novému Zélandu. Varování před tsunami bylo původně vydáno také pro Havajské ostrovy.

Přestože například na Novém Zélandu již začaly přípravy na případné evakuace, v nejohroženější oblasti - království Tonga - o nebezpečí vůbec nevěděli.

"Žádné varování jsme nedostali, až potom jeho odvolání. Nikomu z naší stanice nepřišla výstraha přes satelitní systém. Kdyby tsunami skutečně udeřila, zastihla by nás nepřipravené, protože systém nefungoval," uvedl zástupce ředitele národního úřadu pro živelní pohromy na ostrovech Tonga Maliu Takai.

Podobná situace byla na Fidži, kde varování dorazilo jen na hlavní ostrov, ale na žádný z dalšch 110 obydlených ostrovů se již nedostalo.

Systém včasného varování stále nevyhovuje

Podle ředitele pacifického střediska včasného varování před vlnami tsunami Gerarda Fryera byl příčinou selhání výpadek elektrického proudu, který zemětřesení způsobilo.

Systém varování před tsunami byl přitom po tragédii v roce 2004 podroben tvrdé kritice. Byla přislíbena rychlá náprava a do speciální techniky byly investovány nemalé prostředky. Jak se však nyní ukazuje, dosavadní snaha zatím stále nestačí, systém je nedokonalý.

Tentokrát bez větších škod

Policista na ostrově Tonga televizní stanici Sky řekl, že šlo o vůbec největší otřesy, jaké oblast - jedna ze seismicky nejaktivnějších na celém světě - zažila za posledních dvacet let. Přesto neměly úřady hlášeny žádné větší škody. Dodávky elektřiny byly například přerušeny pouze krátkodobě.

Otřesy půdy byly přesto podle dalšího ze svědků cítit na několika okolních ostrovech.

Království Tonga leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu a tvoří je zhruba 170 ostrovů. Pouze 36 z nich je obydlených, celková rozloha souostroví je jen přibližně 750 kilometrů čtverečních. Na ostrovech žije necelých 110 000 obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy