Rok po tsunami: Česká pomoc pokračuje

Simona Holecová
29. 12. 2005 0:01
Praha - I když webové stránky velkých humanitárních organizací jsou již plné nových výzev, aby Češi přispěli na pomoc lidem postiženým zemětřesním v Pákistánu či povodněmi na Balkáně, jejich mise v jihovýchodní Asii se mají čile k světu.
Žena otírá ceduli, která připomíná, že její nový dům v oblasti Galle stojí díky penězům z Čech.
Žena otírá ceduli, která připomíná, že její nový dům v oblasti Galle stojí díky penězům z Čech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Po úderu tsunami se v Česku vzedmula obrovská vlna solidarity. Z údajů k prvnímu prosincovému dni letošního roku vyplývá, že se mezi občany vybralo přes 360 milionů korun.

Nejvíce peněz lidé poslali na konto společnosti Člověk v tísni, která na konto Srí Lanka získala téměř 132 milionů korun.

Adventistická agentura pro pomoc a rozvoj (ADRA), která část pomoci posílá na obnovu škol a komunit v nejhůře postižené zemi, do provincie Aceh na indonéské Sumatře, vybrala jen o dva miliony méně.

Do Acehu, ale také na Srí Lanku pak putuje 64 milionů korun, které přišly od dárců na účet České katolické charity.

Češi upřednostňují dlouhodobé projekty

Prakticky do poslední koruny už jsou tyto peníze rozdělené: Buďto byly použity, nebo jsou vázané na dlouhodobější projekty, kterým dávají organizace přednost.

ADRA část pomoci posílá na obnovu škol a komunit v nejhůře postižené zemi do provincie Aceh na indonéské Sumatře.
ADRA část pomoci posílá na obnovu škol a komunit v nejhůře postižené zemi do provincie Aceh na indonéské Sumatře. | Foto: www.adra.cz

"Snažíme se pracovat tak, aby - až odtud budeme odcházet - to daná komunita pocítila co nejméně," říká Jan Bárta z Adry.

Adra za vybrané peníze nakoupila lodě pro mořské cikány v Thajsku, platí za výstavbu škol v sumaterském městě Meulaboh, které ještě nedávno prakticky nebylo přístupné po souši, na Srí Lance pak pro obyvatele zdevastovaného města Tangalle dostavuje prvních patnáct domů.

"Vybudovali jsme poblíž Tangalle náhradní vesničku. Je kilometr od pobřeží, což je zároveň bezpečná zóna, zároveň přijatelná vzdálenost pro rybáře, kterých je v komunitě většina," uvedl mluvčí agentury Bedřich Jetelina.

Starej se o mango, mango se pak postará o tebe

Česká katolická charita vybrala méně peněz: Proto se nesoustředí na stavbu domů, ale na menší projekty.

Michael Arulananathan drží v rukách sazenice mangovníku, které česká charita rozdává rodinám v oblasti Batticaloa.
Michael Arulananathan drží v rukách sazenice mangovníku, které česká charita rozdává rodinám v oblasti Batticaloa. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"V zásadě se snažíme podílet na projektech velkých organizací, které považujeme za kvalitní - podporujeme například psychosociální pomoc v dočasných táborech. A pak máme několik vlastních počinů," vypočítává Michael Arulananathan, koordinátor pomoci ČKCH ve východosrílanské Batticaloa.

On-line rozhovor s Arulananathanem čtěte ZDE.

Charita vyhledává nejchudší postižené rodiny a svěřuje jim do péče sazenice stromků. "Například rozdáváme manga. Hlavní myšlenka je: Když se budete starat o manga první tři roky, pak se stromek postará o vás. Bude totiž dávat plody a rodinu živit," říká Ilona Labuťová, která se z mise ČKCH vrátila na začátku prosince.

Charita pak za české peníze buduje na východním pobřeží takzvané zelené pásmo. Opět - chudé rodiny vysazují na pobřeží odolné stromy, které by příště mohly první úder moře ztlumit. Stejně tak mají ale tlumit silný mořský vítr a poskytovat tolik potřebný stín.

C. Ramalingam stojí u branky k pozemku, na němž česká charita vysazuje pásmo "kokosového lesa".
C. Ramalingam stojí u branky k pozemku, na němž česká charita vysazuje pásmo "kokosového lesa". | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

I o stromy na pláži se musí někdo starat, aby je nespásl volně se pohybující dobytek.

Jedním z těchto novodobých zahradníků, který za dozor nad stromky dostává zaplaceno, je třeba C. Ramalingam. "Původně jsem se živil jako kobercář. Když přišlo moře, přišel jsem nejen o dospělou dceru, ale i o celou živnost. O dům. Tohle je pro mě zatím jediná možnost, jak si vydělat," říká starý muž.

Sami rozhodneme, kdo bude bydlet v nových domech

Do výrazně větších projektů se pak na východě Srí Lanky pouští Člověk v tísni.

Východ, který léta sužuje občanská válka, je o poznání zanedbanější a obnova postupuje - i kvůli chladnému postoji vlády k této problematické oblasti - pomaleji.

Společnost Člověk v tísni staví na Srí Lance mimo jiné 150 domů v nové vesnici Nadhootu nedaleko Trincomalee.
Společnost Člověk v tísni staví na Srí Lance mimo jiné 150 domů v nové vesnici Nadhootu nedaleko Trincomalee. | Foto: Markéta Kutilová, Člověk v tísni

Reportáž z východního pobřeží čtěte ZDE.

Pracovníci společnosti se usídlili v Trincomalee. Společnost v současné době dokončuje rekonstrukci šesti škol a dvou školek, s vládou v Colombu jedná o výstavbě několika zcela nových škol celkem pro osmnáct set žáků.

Hlavním projektem je ale stavba 150 domů pro postižené tsunami v nové vesnici Nadhootu nedaleko Trincomalee.

"Snažíme se, aby naše pomoc byla adresná. Hned zpočátku jsme tedy úřady požádali o seznamy lidí, kteří potřebují pomoc nejvíce. Nic takového neexistovalo," vzpomíná na začátky vedoucí mise na Srí Lance Jan Mrkvička.

Skladiště lodí organizace Save the children v Batticaloa. Některé velké mezinárodní organizace asi potřebovaly před koncem roku utratit peníze za každou cenu.
Skladiště lodí organizace Save the children v Batticaloa. Některé velké mezinárodní organizace asi potřebovaly před koncem roku utratit peníze za každou cenu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Když své příjemce pomoci Člověk v tísni "sehnal", narazil na další problémy. Vládní úředníci se čas od času pokouší někoho ze seznamů prostě "škrtnout" a nahradit vlastními lidmi: třeba známými.

"Teorie, že vláda musí pomoc koordinovat, je správná. Ale v tomto bodě neděláme ústupky. Pokud nám chtějí zasahovat do toho, kdo domky obsadí, musí nám dát jasný rozklad, proč chtějí daného příjemce pomoci vyloučit," dodává Mrkvička.

ZDE si přečtěte reportáž o "tak trochu jiné" pomoci Srí Lance. #reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály, pět lidí utrpělo zranění

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály na kolejích, lokomotiva a první vagon vykolejily, ČTK to řekl mluvčí Českých drah (ČD) Lukáš Kubát. Provoz na trati mezi Berounem a Prahou je přerušený, ČD zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Podle mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanové ve vlaku cestovalo zhruba 150 lidí. Mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková ČTK řekla, že pět z nich utrpělo lehké zranění.

Podle webu ČD se nehoda stala kolem 6:00, omezení podle předpokladů potrvá celý dnešek.

Zemanová řekla, že ve vlaku cestovalo zhruba 150 lidí. Lidé sami opustili vlak a odcházeli pěšky, někdo směr Karlštejn, někdo směr Praha, uvedla Zemanová.

Záchranáři ošetřili pět lehce zraněných, čtyři na místě, jeden cestující s pohmožděnou krční páteří byl převezen do nemocnice v Hořovicích, řekla Nováková. Na místě zasahovalo pět záchranářských posádek.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy