Poběžím maraton v Bostonu, vzkazuje beznohá tanečnice

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2013 6:10
Učit tanec budu dál a za rok zase poběžím, slibuje 32letá oběť teroru. Uvnitř video
Adrianne Haslet-Davisová.
Adrianne Haslet-Davisová. | Foto: Youtube

Boston - Zbabělé teroristické útoky amerického ducha nezlomí. Všechny kolem i samu sebe o tom hodlá přesvědčit 32letá učitelka tance, kterou výbuch pumy v cíli bostonského maratonu připravil o nohu nad kotníkem.

Slibuje, že s tancem neskončí a příští rok opět poběží.

"Nechci připustit, aby mi teroristé ukradli celý můj život," vysvětila listu The Boston Herald přes nepřízeň osudu stále optimistická Adrianne Haslet-Davisová.

Maraton běžela spolu se svým manželem, který je shodou okolností kapitán amerického letectva a před nedávnem se vrátil z mise v Afghánistánu. Mladší z čečenských teroristů, jenž přežil přestřelku s policisty, později v nemocnici vypověděl, že atentát byl odplatou právě za americkou intervenci v Afghánistánu a Iráku.

Manžele Davisovy zasáhl výbuch nálože nastražené v Boylston Street. Exploze oba povalila na zem. Když se usadil prach a pár přišel k sobě, zjistil, že leží na chodníku před restaurací a všude kolem je plno krve.

"Na chvíli - mohly to být dvě nebo i 20 minut - bylo najednou všude kolem ticho. Myslela jsem si, že jsme v pořádku, dokud jsem se nepodívala dolů a nezjistila, že mám téměř amputovanou nohu. Potom jsem začala křičet," vzpomíná tanečnice.

Měla štěstí, že si před čtyřmi lety vzala vojáka a že jí byl nablízku, když ho nejvíc potřebovala. Okamžitě věděl, co dělat. Sundal si pásek, ránu manželce zaškrtil a odnesl ji do bezpečí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Že lékaři budou muset chodidlo amputovat, si učitelka tance zpočátku nepřipouštěla. "Když mě přivezli na chirurgii, nohu jsem stále cítila a mohla jsem i hýbat prsty. Jako věčná optimistka jsem věřila, že se probudím a chodidlo budu mít. Ale neměla jsem ho," svěřila se CNN.

Se svým osudem se však smířila a snaží se nezahořknout."Víte, věřím, že můžu brečet v posteli a rozčilovat se - a mám i takové chvilky -, anebo si můžu říct, že chci bojovat a příští rok běžet maraton. A já ho poběžím."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy