Carnajev vypovídá: Byli jsme sami, za vše může bratr

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 4. 2013 13:10
Agenti mají první písemnou výpověď. Obviněný odpovídá pokyvováním hlavou
Policisté hlídkují před bostonskou nemocnicí Beth Israel Deaconess Medical Center, kde se léčí Džochar Carnajev, 19letý mladík podezřelý z útoků při bostonském maratónu.
Policisté hlídkují před bostonskou nemocnicí Beth Israel Deaconess Medical Center, kde se léčí Džochar Carnajev, 19letý mladík podezřelý z útoků při bostonském maratónu. | Foto: Profimédia

Boston - Agenti FBI už mají první výpověď těžce zraněného Džochara Carnajeva, jenž spolu s bratrem spáchal pumové útoky v cíli bostonského maratonu.

Devatenáctiletý terorista vyšetřovatelům sdělil, že hlavním strůjcem útoku byl jeho šestadvacetiletý bratr Tamerlan.

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva.
Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva. | Foto: Reuters

Motivem činu, který američtí žalobci klasifikovali jako zlovolné ničení majetku a útok zbraní hromadného ničení s následkem smrti, byla Carnajevova snaha "ochránit islám".

K radikální formě muslimského vyznání a z něho pramenících teroristických úmyslů bratry podle mladšího z nich nepřivedla žádná teroristická organizace a dvojice ani nebyla s žádnou z nich v kontaktu. S odvoláním na nejmenovaného představitele americké vlády to uvedla televize CNN.

Kromě psaní je už zraněný terorista s vyšetřovateli schopen komunikovat také pokyvováním hlavy. Jeho stav se zlepšil natolik, že se v jeho nemocničním pokoji mohlo uskutečnit první soudní slyšení.

Soudkyně Marianne Bowlerová Carnajeva poučila o jeho právech, informovala o obviněních, jimž bude čelit, přidělila mu obhájce a konstatovala, že je při vědomí a duševně schopný účastnit se jednání. Další jednání potom odročila na neurčito.

Z oficiálního zápisu jednání vyplývá, že na dotaz, zda si může dovolit obhájce, Čečenec dokonce odpověděl slovem "ne". Na ostatní dotazy však reagoval již zmíněným pokyvováním hlavy.

Výtah ze zápisu z první soudního slyšení si můžete přečíst ZDE.

Snímky, jež šokovaly svět:

Zda se Carnajev pokusil o sebevraždu, nebo byl zraněn při přestřelce, není jasné. Jeho starší bratr každopádně při přestřelce zemřel.

Podle bostonského policejního komisaře Eda Davise vše nasvědčuje tomu, že teror výbuchy v cíli maratonu skončit neměl. Bratři u sebe totiž měli ještě další výbušniny a střelné zbraně.

"Jsem přesvědčen, že jediným vysvětlením toho, proč u sebe měli takový arzenál, je to, že chtěli dál útočit, zabíjet a ničit," prohlásil Davis.

Vyšetřovatelé chodí do pokoje obviněného každou hodinu a pokládají mu další a další otázky.

Chtějí se ujistit především o tom, že bratři nenastražili další výbušniny.

Ve hře je i trest smrti

Pokud se výpověď 19letého Čečence ukáže jako pravdivá, potvrdí se tím dosavadní domněnka vyšetřovatelů, že pachatelé pravděpodobně jednali na vlastní pěst. Dosavadní náčrty na papír a přikyvování nicméně nelze považovat za plnohodnotnou výpověď a Carnajevova tvrzení je potřeba prověřit.

Podle CNN by proces mohl začít už 30. května, na Carnajevově straně bude stát veřejný obhájce William Flick. V případě prokázání viny mu hrozí trest smrti.

Tak vypadal hon v ulicích Bostonu:

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy