Po výbuchu na Ukrajině do Evropy proudí plyn

sim, aju, pav
7. 5. 2007 19:12
Silný výbuch na chvíli ohrozil dodávky
Foto: Reuters

Kyjev - Dodávky ruského zemního plynu do Evropy pokračují dál. Výbuch na ukrajinském plynovodu se jich podle ruské společnosti Gazprom nijak nedotkl.

S odkazem na vyjádření ruského energetického monopolu to oznámila agentura Reuters.

Předchozí informace přitom hovořily o tom, že po silné detonaci, která poškodila ukrajinské pootrubí - jímž proudí ruský plyn do střední a západní Evropy - musel být plynovod uzavřen.

Ukrajinský státní podnik Ukrtransgaz však vzápětí vydal prohlášení, v němž ubezpečil odběratele v Evropské unii, že žádné výpadky v dodávkách nehrozí. Plyn byl přesměrován dalšími větvemi poměrně husté sítě plynovodů, především plynovodem Sojuz.

Podle AFP výbuch vážně poškodil třicetimetrový úsek v Kyjevské oblasti. Kusy plynovodu odlétly až do vzdálenosti 150 metrů. "Byla to silná exploze, která zničila část potrubí. Zatím neznáme příčiny a nemáme ani dost zpráv z místa," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace Oleskander Trigub.

Příčiny výbuchu se vyšetřují. Kdy bude plynovod opraven a obnoví provoz, je zatím předčasné odhadovat, řekl agentuře AP představitel ministerstva Ihor Krol.

Podle dostupných informací nebyl při explozi nikdo zraněn.

Česko klidné

Česko výpadek nijak nepocítilo.

"Musím všechny ujistit, že výpadky v dodávkách plynu nehrozí. Po relativně teplé zimě jsou zásobníky plné a můžeme tedy dodávat plyn po dobu několika měsíců bez problémů," uvedl pro deník Aktuálně.cz Martin Chalupský, mluvčí dominantního hráče na plynárenském trhu RWE Transgas.

Navíc si již podle něj firma zajistila vyšší dodávky "severní cestou", tedy z Norska. "Kromě toho: Nyní je spotřeba podstatně nižší, protože se už topí jen minimálně. Pokud jde o poruchu, pakliže je jen třicetimetrová, tak taková oprava standardně netrvá déle než týden," dodal Chalupský.

Zemní plyn není, na rozdíl od ropy, součástí státních rezerv. Podzemní zásobníky spravují soukromé společnosti jako RWE Transgas, SPP Bohemia a Moravské naftové doly (MND).

"MND mají dva podzemní zásobníky, které mají kapacitu 750 milionů metrů krychlových zemního plynu. Nejde však o plyn MND, ale společností, které mají zásobníky pronajaté - tedy jeden RWE a druhý SPP," uvedl pro deník Aktuálně.cz Dan Plovajko, mluvčí Moravských naftových dolů.

Plyn, jenž MND vytěží (tedy asi 100 milionů krychlových ročně) vykupuje Jihomorovská plynárenská.

Západní závislost na Východu

Česko dostává zhruba tři čtvrtiny celkového objemu plynu z Ruska, zbytek má z Norska. Země má ještě z dob socialismu 6 obrovských podzemních zásobníků plynu. Ty by vystačily na 6 týdnů.

Ostatní země jsou na tom hůře. Západní Evropa dováží z Ruska 25 procent své potřeby plynu, z toho kolem 80% plynu teče plynovodem přes Ukrajinu. Německo získává z Ruska více než třetinu své spotřeby.

 

Právě se děje

Další zprávy