Analýza - Jižní Afrika minulý týden zažila zřejmě nejvyhrocenější volby od pádu apartheidu před patnácti lety. Jejich výsledky byly definitivně oznámeny o víkendu a spokojenost s nimi paradoxně vyjádřila jak vláda, tak opozice.
Africký národní kongres (ANC) v hlasování podle očekávání již počtvrté zvítězil na celé čáře. Oproti posledním volbám si nicméně pohoršil o téměř čtyři procenta, a ztratil tak s 33 křesly i dosavadní dvoutřetinovou většinu, která mu dávala možnost - byť dosud nikdy nevyužitou - měnit ústavu.
V celkově 400členném parlamentu mu k tomu nyní chybějí tři hlasy.
Šéf ANC a očekávaný příští prezident JAR (parlament bude novou hlavu státu volit 6.května) Jacob Zuma nicméně při sobotním oficiálním oznámení výsledků zářil spokojeností a rozdával úsměvy na všechny strany.
Křesla v novém parlamentu
- Africký národní kongres (ANC) - 264 (o 33 méně než dosud)
- Demokratická aliance (DA) - 67 (+20)
- Lidový kongres (COPE) - 30 (kandidoval poprvé)
- Strana svobody Inkatha (IFP) - 18 (-5)
- V parlamentu zasedne ještě dalších devět stran, žádná z nich ale nepřekonala jedno procento hlasů a neobsadí více než čtyři křesla
Zdroj: IEC
„Není to žádné zklamání. To jen média dělají z dvoutřetinové většiny klíčové téma místo toho, aby gratulovala ANC k přesvědčivému vítězství," odrážel dotazy reportérů. Ve svém projevu se pak snažil působit co nejvíc státnicky a slíbil, že bude usilovat o sjednocení národa po období předvolebních půtek a zjitřených emocí.
"Je na čase pohřbít nejistotu, bolest a napětí. Nemůžeme si dovolit lpět na tom negativním, čeká nás spousta práce," uvedl Zuma, podle něhož v Jižní Africe začala „nová éra naděje".
DA: Splnili jsme všechny cíle
Přestože jeho mocenský monopol zůstal nenarušen, zaznamenal ANC největší volební propad ze všech - přišel o 33 křesel v parlamentu a v provincii Západní Kapsko jej dokonce od moci odstavila Demokratická aliance (DA) v čele se starostkou Kapského Města Helen Zille.
„Demokratická aliance splnila všechny své klíčové cíle z předvolební kampaně: neumožnit ANC zisk dvoutřetinové většiny, získat nadpoloviční většinu v Západním Kapsku a výrazně posílit naší pozici hlavní opoziční síly v Jižní Africe," konstatoval člen stranického vedení DA Ryan Coetzee.
Zároveň však přiznal, že se straně stále nepodařilo oslovit větší část černošského elektorátu, jak si už před časem předsevzala.
Stala se nicméně jednoznačným vítězem hlasování v zahraničí, které mělo letos svou premiéru. Na jihoafrických ambasádách po celém světě nasbírala DA 77 procent hlasů voličsky aktivní diaspory.
Jelikož ale z celkového množství téměř 18 miliónů odevzdaných volebních lístků pocházelo ze zahraničí jen necelých deset tisíc, šlo o ryze symbolické vítězství.
COPE: Dokázali jsme, co nikdo před námi
V diaspoře ostatně ANC prohrál i s nováčkem jihoafrické politické scény - stranou Lidový kongres (COPE), která vznikla na sklonku loňského roku odštěpením křídla Zumových odpůrců z ANC.
Ve volbách doma se ale straně zdaleka nedařilo tolik, jak se původně očekávalo, a z „bratrovražedného" souboje o moc tak nakonec nic nebylo. Podle biskupa Mvumeho Dandaly, jehož si COPE vybral coby volebního lídra a kandidáta na prezidenta, ale ani tak nelze mluvit o neúspěchu:
„Možná se nám nepodařilo vyšplhat do takových výšin, jak jsme si předsevzali, i tak jsme ale překonali sami sebe. Od roku 1994 tu nebyla žádná nová strana, která by v celonárodním hlasování získala přes pět procent hlasů. My to dokázali. Nikomu se nepodařilo stát hlavní opoziční silou ve více než jedné provincii, my budeme hned ve čtyřech. Dobrá práce, COPE. Ať žije COPE, ať žije Jižní Afrika!" rozplývá se Dandala na webových stránkách své strany.
Dále účinkovali…
Ze zavedených opozičních stran letos nejvíce ztratila Strana svobody Inkatha (IFP), která se až do minulých voleb dělila ve své domácí provincii KwaZulu-Natal o moc s ANC a posledních pět let jí tam znepříjemňovala život alespoň coby velmi silná opozice.
Nyní však byla svým tradiční rivalem poprvé drtivě poražena i na domácí půdě, což analytici zdůvodňují tím, že s Jacobem Zumou coby lídrem celonárodní kandidátky ANC pozbyla IFP u svého tradičního elektorátu rekrutujícího se z řad etnocentrických nacionalistů z kmene Zulu na své hlavní přitažlivosti.
Zakladatel a vůdce IFP, osmdesátiletý náčelník Mangosuthu Buthelezi, který deset let zasedal v centrální vládě, aby v roce 2004 odvedl svou stranu do opozice, přesto slibuje, že ANC nedá nic zadarmo:
„Je na čase, aby ANC pochopil, že pokud mají být sny, jež jsme si všichni od příchodu demokracie slibovali, splněny, je třeba vymýtit zkorumpované politiky a úředníky, podniknout něco proti mrzačící nezaměstnanosti a učinit z boje proti chudobě prioritu číslo jedna. Je na čase, aby se ANC přestal starat sám o sebe a začal se zajímat o to, co trápí obyčejné lidi," uvedl ve svém povolebním prohlášení Buthelezi.
Ze zbylých stran, které se dostaly do parlamentu (jde o dalších devět formací), už nikdo nepřekonal hranici jednoho procenta hlasů.