Ředitel nemocnice Hadassa Šlomo Mor-Josef oznámil, že Šaron je po čtyřhodinovém zákroku na pozorování na neurochirurgické jednotce intenzivní péče.
"Lékařům se podařilo snížit nitrolebeční tlak a zastavit krvácení do mozku." Mor-Josef také řekl, že výsledky z vyšetření počítačovým tomografem po operaci jsou lepší, přesto zůstává stav premiéra Šarona po dnešní třetí operaci mozku kritický, ale stabilní.
V nemocnici už jsou oba Šaronovi synové Gilad a Omri, další členové rodiny a někteří jeho poradci.
Lékaři: naděje je malá
Na dotaz novinářů, zda se ještě premiér má naději vrátit do pracovního a politického života, odpověděl ředitel nemocnice Šlomo Mor-Josef dnes ráno pesimisticky. "Co se týče budoucnosti, vzhledem k současným okolnostem se domnívám, že to nebude možné," řekl doslova.
Šaronův kritický stav už otřásá ekonomikou regionu.
Stejný názor vyjadřují i lékaři, kteří se přímo o Šarona nestarají. "V sedmasedmdesáti letech se dostane z krvácení do mozku jen málo lidí. Pro Šarona to nevypadá dobře," řekl australský neurochirurg Emil Popovic. V rozhovoru pro CNN mluvil podobně i profesor Colin Blakemore, ředitel londýnské Rady pro lékařský výzkum.
Izraeli v tuto chvíli vládne místopředseda vlády Ehud Olmert, který převzal Šaronovy pravomoci a měl by večer učinit oficiální prohlášení. Pokud bude Šaronův stav označen za nezvratný, vláda bude muset jmenovat premiéra, který povede zemi do březnových voleb.
Již třetí operace mozku
Lékaři uvedli, že Šaron utrpěl ve středu večer vážnou mozkovou příhodu provázenou masivním krvácením. Lékařský tým se proto rozhodl pro operaci. Neurochirurgové ho nakonec ve čtvrtek ráno operovali dvakrát, celkem devět hodin.
Lékaři pak uvedli premiéra do umělého spánku, ve kterém ho měli udržovat dva až tři dny, aby se jeho tělo mohlo zotavit z prodělané mrtvice. Po vyšetření počítačovým tomografem v pátek dopoledne však zjistili další krvácení a museli ho znovu operovat.
Data z života Ariela Šarona
Politické zemětřesení
Šaronova smrt, či jeho pouhá neschopnost zastávat úřad předsedy vlády by v Izraeli způsobila politické zemětřesení. "Šaronův odchod by mohl vyvolat eskalaci násilností mezi Izraelci a Palestinci," prohlásil podle agentruy AFP palestinský vyjednávač Saíb Irikát.
Izrael čekají na konci března předčasné parlamentní volby, v nichž měl Šaron obhajovat premiérský úřad. Kvůli volbám založil koncem roku novou středovou stranu Kadima, která by podle průzkumů veřejného mínění měla ve volbách vyhrát. Její popularita ovšem podle analytiků jednoznačně stojí a padá s osobou Šarona.
Průzkumy: Kadima vyhraje
Izraelský deník Haarec však dnes přinesl průzkum veřejného mínění, podle kterého by Kadima vyhrála parlamentní volby před pravicovým Likudem i středolevou Stranou práce. Stejný výsledek potvrdil i deník Jedioth Ahronoth.#reklama
Izraelský generální prokurátor Menachem Mazuz potvrdil, že volby se navzdory Šaronovu onemocnění budou konat v plánovaném termínu 28. března.
Šaron se koncem roku rozhodl opustit pravicový blok Likud, aby měl volné ruce pro jednání o mírovém uspořádání s Palestinci. Přečtěte si o jeho nové straně více.