reklama
 
 

U Nové Kaledonie udeřilo silné zemětřesení, tsunami ale nehrozí

Aktualizováno 5. 12. 2018 10:17
Zemětřesení o síle 7,6 stupně udeřilo v noci na středu u tichomořského souostroví Nová Kaledonie. Úřady Nové Kaledonie i nedalekého souostroví Vanuatu vydaly varování před tsunami a nařídily evakuaci některých pobřežních oblastí. Na pobřeží byly zaznamenány vlny dosahující výšky 1,5 až dvou metrů, žádné oběti ani větší škody ale nezpůsobily a varování bylo zhruba po třech hodinách zrušeno, napsala agentura AFP.

Podle Pacifického střediska varování před tsunami (PTWC) vycházely otřesy z hloubky deseti kilometrů. Zemětřesení udeřilo v 5:18 SEČ jihovýchodně od ostrovů Loyauté, které se nacházejí necelých 200 kilometrů od novokaledonské metropole Nouméa.

"Nebezpečné vlny tsunami vyvolané tímto zemětřesením jsou možné do 1000 kilometrů od epicentra u pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie," uvedlo PTWC. Obyvatelé pobřežních oblastí ve východním cípu Nové Kaledonie byli z tohoto důvodu vyzváni, aby se přesunuli do vzdálenosti více než 300 metrů od břehu a, pokud možno, na místa s nadmořskou výškou větší než 12 metrů. V 8:20 SEČ bylo varování odvoláno.

"Dobrá zpráva je, že nemáme žádné zraněné a žádné škody," prohlásil Oliver Ciry, mluvčí novokaledonského úřadu pro civilní ochranu. Krátce přerušena byla produkce niklu, který je hlavní exportní surovinou Nové Kaledonie.

Nová Kaledonie leží v jihozápadním Tichomoří, asi 1200 kilometrů od Austrálie. S rozlohou přibližně 19 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Na tomto francouzském území žije přes 200 tisíc lidí.

autor: ČTK | 5. 12. 2018 6:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama