U Nové Kaledonie udeřilo silné zemětřesení, tsunami ale nehrozí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2018 10:17
Zemětřesení o síle 7,6 stupně udeřilo v noci na středu u tichomořského souostroví Nová Kaledonie. Úřady Nové Kaledonie i nedalekého souostroví Vanuatu vydaly varování před tsunami a nařídily evakuaci některých pobřežních oblastí. Na pobřeží byly zaznamenány vlny dosahující výšky 1,5 až dvou metrů, žádné oběti ani větší škody ale nezpůsobily a varování bylo zhruba po třech hodinách zrušeno, napsala agentura AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle Pacifického střediska varování před tsunami (PTWC) vycházely otřesy z hloubky deseti kilometrů. Zemětřesení udeřilo v 5:18 SEČ jihovýchodně od ostrovů Loyauté, které se nacházejí necelých 200 kilometrů od novokaledonské metropole Nouméa.

"Nebezpečné vlny tsunami vyvolané tímto zemětřesením jsou možné do 1000 kilometrů od epicentra u pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie," uvedlo PTWC. Obyvatelé pobřežních oblastí ve východním cípu Nové Kaledonie byli z tohoto důvodu vyzváni, aby se přesunuli do vzdálenosti více než 300 metrů od břehu a, pokud možno, na místa s nadmořskou výškou větší než 12 metrů. V 8:20 SEČ bylo varování odvoláno.

"Dobrá zpráva je, že nemáme žádné zraněné a žádné škody," prohlásil Oliver Ciry, mluvčí novokaledonského úřadu pro civilní ochranu. Krátce přerušena byla produkce niklu, který je hlavní exportní surovinou Nové Kaledonie.

Nová Kaledonie leží v jihozápadním Tichomoří, asi 1200 kilometrů od Austrálie. S rozlohou přibližně 19 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Na tomto francouzském území žije přes 200 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy