Tsunami spláchlo celé město, mrtvých je téměř tisíc. Systém varování nefungoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2018 19:51
Počet obětí pátečního ničivého zemětřesení bude pravděpodobně ještě narůstat. Své domovy muselo opustit 50 000 lidí.
Co nezničilo zemětřesení, spláchla tsunami. Katastrofické záběry z dronu nad indonéským městem Palu | Video: Reuters, Associated Press

Jakarta - Indonéská vláda vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co si páteční série zemětřesení a ničivá vlna tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vyžádaly nejméně 844 mrtvých. Oznámila to agentura AP.

Podle singapurského tisku již počet obětí přesáhl 1200 a předpokládá se, že dále poroste, až se záchranáři dostanou do míst odříznutých od okolního světa. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit 50 tisíc lidí.

Ani jedna z dvaceti bójí, které mají vlnu cunami detekovat, nefungovala. Serveru BBC to potvrdil indonéský národní úřad pro zmírňování důsledků katastrof. Varování před vlnou cunami bylo sice vysláno, ale značně podcenilo sílu vln. Mnoho lidí z města Palu varování ani nedostalo kvůli přerušení dodávky elektrického proudu, kterou způsobilo zemětřesení. Na pobřeží také nebyly instalovány výstražné sirény.

Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, které má 380 tisíc obyvatel. V kopcích nad městem byl vyhlouben masový hrob o rozměrech deset na sto metrů. Dobrovolníci, kteří hrob plní těly mrtvých, dostali od úřadů pokyn, že se mají připravit na 1300 obětí. V nemocnicích vedle sebe leží zranění a mrtví.

"(Těla) začínají zapáchat. Chtěli bychom, aby si je vyzvedli příbuzní, ale už nemůžeme déle čekat," uvedl lékař z místní kliniky a dodal, že budou pohřbeni v masovém hrobě. "Musejí být pohřbeni co nejdříve jak ze zdravotních, tak z náboženských důvodů," uvedl ředitel úřadu pro zmírňování katastrof Willem Rampangilei.

Indonésie je většinově muslimská země a náboženská zvyklost ukládá pohřeb krátce po smrti, připomíná agentura AP.

Záchranné týmy mezitím pátrají po pohřešovaných v troskách zhroucených budov, na řadě míst jim ale chybí těžká technika. To je i případ zříceného osmipatrového hotelu Roa-Roa ve městě Palu.

Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstávají pod ruinami několika zřícených hotelů, domů a nákupního střediska v Palu ještě desítky lidí. Další stovky osob mohly pohřbít sesuvy půdy v okolních vesnicích, napsala agentura Reuters.

Záchranné týmy se navíc zatím nedostaly do všech oblastí v postižených okresech Donggala, Sigi a Parigi Moutong, kde dohromady žije 1,2 milionu lidí. Problémy pro záchranáře představují neprůjezdné silnice, přerušené dodávky elektrického proudu a nefungující telefonické spojení. Podle agentury Reuters bylo v okrese Sigi nalezeno mimo jiné 34 těl dětí, které se účastnily křesťanského tábora.

Agentura AFP uvedla, že během zemětřesení uprchlo ze tří různých přeplněných káznic ve městech Palu a Donggala až 1200 vězňů. Jednu z věznic v Donggale zadržovaní zapálili.

Někteří přeživší se uchýlili k rabování - z obchodů si odnášejí potraviny a vodu, z čerpacích stanic benzin a naftu. Policisté rabování jen přihlíží a vláda tvrdí, že postižené firmy budou odškodněny.

Vládní představitel Thomas Lembong oznámil, že prezident Joko Widodo pověřil kabinet, aby přijal naléhavou mezinárodní pomoc. Tu již přislíbila Evropská unie a deset dalších zemí, včetně Spojených států, Austrálie a Číny.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů měl v pátek sílu 7,5 stupně. Následná přívalová vlna tsunami dosáhla na některých místech až šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Singapurský list The Straits Times napsal, že humanitární pomoc potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120 000 v Indonésii. Palu zasáhla tsunami v letech 1927 a 1968.

Video: Tsunami spláchlo indonéský ostrov

Tsunami spláchlo indonéský ostrov, zemětřesení ničilo domy. Stovky mrtvých | Video: Reuters, Associated Press, Indonéský úřad pro katastrofy
 

Právě se děje

před 2 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy