Zemětřesení a tsunami v Indonésii zabilo téměř 2000 lidí. Úřady upřesnily bilanci

ČTK ČTK
8. 10. 2018 10:23
Záchranáři zatím po ničivé vlně tsunami našli 1944 mrtvých. Dalších až 5000 lidí pohřešují.
Tsunami spláchlo indonéský ostrov, zemětřesení ničilo domy. Stovky mrtvých | Video: Reuters, Associated Press, Indonéský úřad pro katastrofy

Jakarta - Počet obětí, které si v Indonésii vyžádalo zemětřesení a přívalová vlna tsunami z konce září, vzrostl na 1944. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Dalších až 5000 lidí je podle úřadů na indonéském ostrově Sulawesi pohřešováno.

"Ve městě Palu a okolních oblastech, zničených 28. září zemětřesením o síle 7,5 stupně a následnou smrtící vlnou tsunami, bylo nalezeno 1944 mrtvých těl," uvedl mluvčí indonéské armády Muhammad Thohir. "Tento údaj bude zřejmě dále stoupat, protože jsme ještě nedostali příkaz, abychom zastavili pátrání po obětech," dodal.

Úřady se obávají, že dalších až 5000 lidí mohlo zůstat uvězněných pod troskami. Naděje na nalezení přeživších je prakticky nulová, takže pátrací operace se nyní soustřeďují na vyzdvižení těl obětí.

Indonéské úřady sdělily, že pátrání bude pokračovat do 11. října, kdy všichni pohřešovaní budou prohlášeni za mrtvé.

Indonéská vláda plánuje, že dvě zcela zničené lokality Petobo a Balaroa, ležící poblíž města Palu, označí za masové hroby a ponechá je ve stavu, v jakém se nacházejí.

Zkázu v obcích Petobo a Balaroa způsobilo takzvané zkapalnění půdy, kdy půda při zemětřesení ztrácí soudržnost a chová se jako kapalina, což má za následek vznik propadů. V obci Balaroa bylo takto pohlceno na 1700 domů, v nichž byly patrně pohřbeny stovky lidí.

Naléhavou humanitární pomoc potřebuje v oblastech postižených zemětřesením na 200 000 lidí. K mnohým z nich se ale potraviny a pitná voda dostávají jen pomalu, píše agentura AFP.

Video: Takhle záchranáři v Indonésii pátrali po přeživších 

Indonéští záchranáři našli v troskách finančního centra živého muže. Sledujte jeho záchranu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy