Indonéská sopka vychrlila popel až do výše šesti kilometrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2018 12:02
Je možné, že erupci sopky způsobily silné otřesy na ostrově Sulawesi z minulého týdne. Kvůli nim zemřelo nejméně 1400 lidí.
Erupce sopky Soputan v Indonésii.
Erupce sopky Soputan v Indonésii. | Foto: Reuters

Jakarta - Indonéský vulkán Soputan ve středu vychrlil oblak popela do výšky 6000 metrů a úřady vydaly varování pro leteckou dopravu. Sopečný popílek totiž představuje nebezpečí pro letecké motory. K erupci sopky došlo na ostrově Sulawesi, který minulý týden v pátek postihlo ničivé zemětřesení, jež si podle nové bilance vyžádalo více než 1400 obětí.

Kolem sopky byl vymezen čtyřkilometrový okruh, kterému by se lidé měli vyhýbat. Úřady ale zatím nenařídily evakuaci.

Vulkán Soputan, tyčící se do výšky 1784 metrů, se nachází v severní části ostrova Sulawesi, jehož střední oblast zdevastovalo v pátek zemětřesení a přívalová vlna tsunami.

Vulkanolog Kasbani, který působí ve vládním úřadu, uvedl, že erupci sopky mohly vyvolat otřesy půdy o síle 7,5 stupně, které Sulawesi minulý týden zasáhly. "Je možné, že zemětřesení spustilo erupci. Přímá souvislost obou jevů ale ještě není jasná, protože aktivita sopky Soputan od srpna stoupala," prohlásil Kasbani.

V Indonésii se nachází nejvíce činných vulkánů na světě, jelikož souostroví leží na tichomořském ohnivém prstenci, který se táhne od Severní Ameriky přes Japonsko až k jihovýchodní Asii a je známý svou čilou seizmickou a sopečnou činností.

Podívejte se na záběry z dronu po zemětřesení na ostrově Sulawesi

Co nezničilo zemětřesení, spláchla tsunami. Katastrofické záběry z dronu nad indonéským městem Palu | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy