Po Kaddáfího synovi byl dopaden i krutý exšéf rozvědky

Reuters ČTK Reuters, ČTK
20. 11. 2011 18:45
Na Adballáha Sanúsího byl také vydán zatykač haagského tribunálu
Snímek zadrženého Sajfa Isláma, uvedený libyjskou televizí
Snímek zadrženého Sajfa Isláma, uvedený libyjskou televizí | Foto: Reuters

Kdo je Abdallách Sanúsí

  • Jednašedesátiletý exšéf rozvědky a Kaddáfího švagr a blízký spolupracovník. Je ženatý se sestrou druhé Kaddáfího manželky Safíje Farkašové.
  • V letošní občanské válce považován za hlavního organizátora násilí proti demonstrantům, zejména v Benghází, a byl nejspíše odpovědný za rekrutování zahraničních žoldáků.
  • Rodák ze Súdánu byl údajně i v čele prezidentské gardy, která měla na 22.000 mužů a která kromě ochrany Kaddáfího střežila i strategické objekty v zemi.¨
  • V Libyi byl tento člen jednoho z nejpočetnějších kmenů Magárha podle médií znám svou brutalitou už od 70. let, v roce 1996 stál prý za masakrem asi 1100 lidí v tripoliském vězení abú Sálim.
  • Francie ho v roce 1999 odsoudila v nepřítomnosti k smrti za účast na atentátu na letadlo UTA, jež v září 1989 vybuchlo nad Nigerem (171 mrtvých).

Tripolis/Haag/Brusel - Den poté, co byl na jihu Libye byl zadržen mezinárodně i mediálně nejznámější syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, dopadli noví vládci země také Kaddáfího švagra, bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího.

Zprávu už na tiskové konferenci v Tripolisu potvrdil mluvčí Přechodné národní rady (NTC) Abdal Háfiz Ghodža.

Sanúsí je jedním ze tří Libyjců, na které v červnu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zatykač. "Byl dopaden v domě své sestry, blízko Sabhy," citovala zprávu svobodné libyjské televize agentura Reuters.

Jeden z nejvyšších velitelů bývalých povstaleckých jednotek loajálních libyjské přechodné vládě, generál Ahmad Hamdúní, agentuře Reuters upřesnil, že povstalečtí bojovníci Sanúsího obklíčili v domě jeho sestry v pouštním městě Birak a vyjednávali s ním, aby se vzdal.

Upřesnil, že jeho muži jednali na základě informace od místních obyvatel.

Kde bude soud?

Zatčení Sanúsího je o víkendu druhým významným úlovkem někdejších povstalců proti Kaddáfího režimu. V sobotu dopadený, za dřívějšího režimu velmi vlivný vůdcův syn Sajf Islám je zadržován v Zintánu a libyjští lídři už začali s mezinárodními orgány diskutovat o tom, jak by měl být souzen.

Přechodná národní rada (NTC) jej totiž odmítá vydat k Mezinárodnímu trestnímu soud (ICC), který na Sajfa Isláma stejně jako na Sanúsího vdal v červnu zatykač a chce ho soudit za zločiny proti lidskosti.

Žalobce Luis Moreno-Ocampo pravděpodobně už v pondělí dorazí do Libye o Sajfovi vyjednávat.

Obavy o spravedlivý proces

"Dobrá zpráva je, že je Sajf Islám zatčen, že je živ a nyní bude čelit spravedlnosti," řekl Ocampo. Národní vlády mají podle něj právo soudit vlastní občany za válečné zločiny.

Vyjádřil ale zároveň obavy, zda by se Kaddáfího synovi dostalo v Libyi spravedlivého procesu.

Svět a ICC chtějí zabránit tomu, aby se Sajf Islám stal obětí davu podobně jako jeho otec. Muammar Kaddáfí byl zabit při zatýkání 20. října a jeho tělo pak několik dní vystaveno v Misurátě.

Ministři proti vydání

Nynější libyjští vládci tvrdí, že s diktátorovým synem je nakládáno v souladu s mezinárodními zákony a že Libye je také schopná zajistit mu spravedlivý proces.

Obžaloba bude zformulována podle výsledků vyšetřování, ale už teď se mluví o trestu smrti za rozkazy k zabíjení lidí a plenění národního majetku. Při zatýkání měli lidé kolem Sajfa pouze lehké zbraně a v autě se našly jenom 4000 dolarů.

Jak bude proces s Kaddáfím vypadat, není jisté, ale několik ministrů dočasné vlády se jasně vyslovilo proti jeho vydání do Haagu.

Ministr spravedlnosti Muhammad Aladží prohlásil, že je Sajfa Isláma třeba soudit v Libyi, "protože místní zákony jsou právo, zatímco ty mezinárodní výjimka".

Ministr informací Mahmúd Šammán řekl, že Tripolis bude jednat se žalobcem ICC v pondělí, ale že Sajf Islám vydán nebude, protože "zločiny páchal na Libyjcích".

Z Haagu zatím přicházejí informace, že ICC chce spolupracovat a že by Sajfa Isláma mohl soudit i na libyjské půdě.

Situaci komplikuje fakt, že se chystá sestavení nové vlády. Premiér Abdar Rahím Kíb její složení oznámí možná už v pondělí, nejzazším termínem je úterý. Podle diplomatů si funkce udrží jenom tři ze současných ministrů, ostatní budou nahrazeni.

Na cestě do Nigeru

Libyjská televize odvysílala snímek Sajfa Isláíma po sobotním zadržení, z něhož je patrné, že je Kaddáfího syn zdravý, ale má obvaz na několika prstech ruky.

Zpravodajce agentury Reuters při přepravě v letadle řekl, že jde o měsíc staré zranění při leteckém útoku NATO.

Podle libyjských zdrojů byl Sajf Islám zadržen při pokusu dostat se do Nigeru. Spolu s dalšími čtyřmi zadrženými muži byl letecky přepraven do Zintánu. Už na letištní ploše se do stroje pokoušelo dostat několik rozhořčených lidí, ale ozbrojenci jim v tom zabránili.

Sajf Islám prý z obav, že do něj někdo "vyprázdní zásobník", požádal, aby mohl zůstat v letadle a počkat, až lidé odejdou.

"Na rozdíl od toho, co říkají určitá média, nám (Sajf Islám) nenabízel peníze, nýbrž nás žádal, abychom ho zastřelili kulkou do hlavy a převezli do Zintánu mrtvého," zdůraznil Atirí, velitel jednotky, která Kaddáfího syna zajala.

Zatím není jasné, zda bude Sajf Islám převezen do Tripolisu nebo do nějakého jiného velkého města. Zintán je malé město vzdálené asi 170 kilometrů jižně od Tripolisu.

Libyjci Sajfa zřejmě nevydají

Haggský tribunál vydal v červnu mezinárodní zatykač jak na Muammara Kaddáfího, tak na syna Sajfa Isláma a bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího. Muammar Kaddáfí byl dopaden a zabit 20. října.

Sanúsímu se zřejmě podařilo uprchnout do Mali. "Budeme ho pronásledovat, dokud ho nedopadneme, nebo nezabijeme," řekl v sobotu ministr Šammám.

Sajf Islám po smrti svého otce prchl mezi místní kmeny na jih země. Podle některých informací se chtěl v minulosti sám mezinárodnímu soudu vydat, aby se vyhnul soudu v Libyi.

Zdroje televize Al-Džazíra tvrdí, že přechodná národní rada, která nyní Libyi vládne, v žádném případě Sajfa Isláma ICC nevydá. Pro Libyjce, kteří už ve většině měst začali slavit, je prý toto dopadení skutečným koncem revoluce.

 

Právě se děje

Další zprávy