Neipyijto (Barma) - Měsíc po americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové zavítal do Barmy další západní politik, a to šéf britské diplomacie William Hague.
Domů poveze slib svého barmského protějšku Wunna Maunga Lwiho, že tamní úřady propustí další politické vězně.
"Barmský ministr zahraničí mne ujistil, že byla provedena opatření k propuštění politických vězňů, a že nastavené změny jsou nevratné. Jeho slova jsem uvítal a zdůraznil, že svět bude barmskou vládu soudit podle jejích činů," cituje BBC slova britského ministra zahraničí.
Dojem z jednání ale v zápětí pokazil sám barmský ministr, když v rozhovoru pro BBC řekl, že jeho vláda o žádných politických vězních v zemi neví. "Jsou to všechno kriminálnici a je na prezidentovi, kdy je osvobodí," uvedl.
Návštěva britského státníka potvrzuje, že se Barma snaží napravit reputaci a přimět Západ k přehodnocení ekonomických sankcí, uvalených na tuto izolovanou zemi na jihovýchodě Asie pro ignorování základních lidských práv.
Su Ťij už má svou stranu
Kontakty se zahraničím začala obnovovat až civilní vláda, která v březnu po téměř půl století převzala moc od vojenské junty.
První vstřícným krokem bylo osvobození prominentní disidentky Aun Schan Su Ťij, následované několika vlnami amnestií. Su Ťij navíc úřady minulý měsíc povolily založení vlastní politické strany - Ligy pro demokracii.
Západ sice reagoval pozitivně a do země po dlouhé době začali létat jeho státníci, uvolnění sankcí ale podmiňuje propuštěním všech politických vězňů.
To se sice dosud nestalo, věznice ale opravdu pomalu propouštějí. Naposledy se jejich brány otevřely ve středu, kde se na svobodu dostalo 600 trestanců. Opozice však upozornila, že z politických důvodů bylo vězněno jen dvanáct z nich.
Wunna Maung Lwi ve čtvrtek přislíbil, že propouštění bude pokračovat.
Hague je prvním šéfem britské diplomacie, jenž Barmu od roku 1955 navštívil. Po jednání s prezidentem v hlavním městě Neipyijto se přesune do největšího města Rangúnu, kde má jednat se Su Ťij a dalšími představiteli opozice.
Podle dostupných informací zůstává v barmských věznicích až tisícovka novinářů, náboženských představitelů a disidentů.