Su Ťij jde do politiky, chce sama kandidovat ve volbách

ČTK ČTK
21. 11. 2011 7:29
Ikona boje za demokracii v Barmě vyzvala spolustraníky, aby kandidovali ve všech obvodech
Foto: Reuters

Rangún - Vůdkyně barmské opozice a držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij "má v úmyslu" osobně kandidovat v nadcházejících doplňovacích volbách do parlamentu.

Její strana, Národní liga pro demokracii (NLD), už v pátek oznámila rozhodnutí nechat se zaregistrovat a kandidovat.

"Paní Su řekla, že má v úmyslu se voleb zúčastnit," řekl agentuře AFP mluvčí někdejší disidentky. Ikona boje za demokracii v Barmě už také vyzvala své spolustraníky, aby kandidovali ve všech volebních obvodech.

NLD bojkotovala parlamentní volby v listopadu 2010, které vypsala vojenská junta jako součást slibu zavést v zemi demokracii; poté byla strana zrušena.

Příčinou bojkotu byla součást volebního zákona, která nařizovala stranám vyřadit z kandidátek kohokoli, kdo byl vězněn. Toto ustanovení bylo namířeno proti Su Ťij, která strávila za vojenského režimu od roku 1990 značnou část života ve vězení nebo v domácím vězení, z něhož byla propuštěna loni v listopadu.

V pátek oznámil americký prezident Barack Obama, že Barmu 1. prosince navštíví americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Půjde o první návštěvu šéfa americké diplomacie v zemi po 50 letech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy