Su Ťij vyjela po patnácti letech z města, kde ji vězní

Zahraničí Zahraničí
4. 7. 2011 10:07
Se synem navštívila starobylé město Bagan
Hotelový personál vítá barmskou disidentku Su Ťij během její návštěvy starobylého města Bagan.
Hotelový personál vítá barmskou disidentku Su Ťij během její návštěvy starobylého města Bagan. | Foto: Reuters

Bagan (Barma) - Známá barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij poprvé po letech v domácím vězení opustila město Rangún, kde stojí její dům. 

Vojenská junta sice zrušila šestašedesátileté laureátce Nobelovy ceny míru trest už loni v listopadu, vzápětí ji ale vystavila soustavnému tlaku, kdy ji v médiích obviňovala ze snah rozdmýchávat nepokoje.

A poté, co koncem května oznámila, že se chystá k cestě po barmských provinciích, aby se setkala se svými příznivci, úřady ji varovaly, že by to mohlo mít "tragický konec".

Takto junta zrušila domácí vězení Su Ťij:

Opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) proto nyní vyzvala přívržence Su Ťij, aby se drželi stranou. Obávali se totiž opakování situace z roku 2003, kdy při krvavých útocích zemřelo na 70 sympatizantů.

Disidentka proto nyní zvolila nenápadnou návštěvu starobylého města Bagan, které leží asi 700 kilometrů od metropole Rangúnu.

Společnost jí dělal syn Kim Aris, to vše za dohledu zhruba desetičlenné ochranky, upozorňuje agentura Reuters s tím, že více informací NLD neposkytla.

Diplomat žádá v USA o azyl

Informace přišla ve stejný den, kdy vysoký barmský diplomat požádal ve Spojených státech o politický azyl.

Zástupce barmského velvyslance ve Washingtonu Ťjo Win rozhlasové stanici Radio Free Asia jako důvod uvedl, že vláda jeho země po loňských volbách nedokázala zahájit přechod Barmy k demokracii. "Život můj a mé rodiny je v nebezpečí," prohlásil dále.

"Vysoká vojenská hierarchie konsoliduje ovládnutí moci a snaží se umlčet hlasy těch, kdo chtějí demokracii," dodal 59letý diplomat. Navzdory volbám "si vojáci udržují nepopiratelnou moc". Zdůraznil také, že je třeba brát vážně hrozby režimu proti vůdkyni opozice Do Aun Schan Su Ťij.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do polského azylu

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, přistála na Varšavském letišti. Informovala o tom agentura Reuters. Atletka cestovala do Polska z Tokia přes Vídeň. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let aerolinek LOT z Vídně do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistával před půl devátou hodinou večerní.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy