Plíce bývalých kuřáků nejsou poškozené navždy. Samy se umějí obnovit, zjistili vědci

ČTK ČTK
30. 1. 2020 12:09
Plíce kuřáků nejsou poškozené navěky - když se zlozvykem přestanou, zdravé buňky mohou nahradit ty náchylné k rakovině. Vyplývá to ze studie vědců z britského genetického institutu zveřejněné v odborném časopise Nature. Nové poznatky mohou podle odborníků dodat naději kuřákům, kteří chtějí se závislostí přestat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Lidé, kteří 30, 40 let hodně kouřili, mi často říkají, že už je moc pozdě na to, přestat kouřit - že už napáchali příliš mnoho škod," říká Peter Campbell z institutu Wellcome Sanger. "Jsem nadšený z toho, že náš výzkum ukazuje, že nikdy není příliš pozdě přestat," cituje vědce agentura AFP.

Buňky, které pokrývají vnitřek dýchacích cest, po několika letech od poslední cigarety podle Campbella nevykazovaly žádné poškození.

Vědci ve studii prozkoumali vzorky plic 16 lidí, včetně kuřáků a bývalých kuřáků, z nichž někteří vykouřili za život i více než 15 tisíc krabiček cigaret, a dospělých nekuřáků a dětí. Hledali u nich mutace, které mohou vést k rakovině. U některých buněk se mohou objevit i mutace přirozeně způsobené stárnutím těla, které jsou neškodné, upozorňují vědci.

Zjistili, že devět z deseti plicních buněk u aktivních kuřáků má mutace, včetně těch způsobujících rakovinu. U bývalých kuřáků našli čtyřikrát více zdravých buněk, v některých případech stejný počet jako u nekuřáků.

Nejedná se o "kouzelné vyléčení", upozorňuje Campbell. Buňky se neopravily, ale byly zcela nahrazeny zdravými. Odkud přesně tyto zdravé buňky pochází, však vědci přímo nezjistili. Domnívají se však, že si tělo vytváří zásobu mimo dosah škodlivého tabákového kouře.

Studii v posudku ocenil i na institutu nezávislý vědec Gerd P. Pfeifer z amerického Van Andelova výzkumného institutu, její nevýhodou je nicméně malý vzorek pacientů. Důvodem pro pouhých 16 zkoumaných osob je obtížnost, s jakou lze získat vzorek plic, poznamenává AFP. Vědci tak mohli pracovat pouze s těmi tkáněmi, které mohli získat od lidí, již museli podstoupit biopsii plic kvůli jiným zdravotním vyšetřením.

 

Právě se děje

Další zprávy