Jako obří skládka lidských těl. Veracruz je plný masových hrobů, ovládají ho kartely

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 9. 2018 16:44
Mexický stát Veracruz se proměnil v obrovský hřbitov. V každé z 212 tamních obcí se našel alespoň jeden masový hrob.
Forenzní specialisté ohledávají obsah masového hrobu nalezeného v Guadelupe v Mexiku.
Forenzní specialisté ohledávají obsah masového hrobu nalezeného v Guadelupe v Mexiku. | Foto: Reuters

Veracruz (Mexiko) - Může nějaké místo na zemi být obřím hřbitovem? Pokud ano, leží na východě Mexika. Jmenuje se Veracruz. Podle Jorgeho Winklera, státního prokurátora z tohoto mexického státu, je to "hrozná a smutná realita".

Policie hledá masový hrob, na který dostala anonymní tip.
Policie hledá masový hrob, na který dostala anonymní tip. | Foto: Reuters

Naposledy tu ve čtvrtek našli masový hrob s ostatky 166 lidí.

Drogové kartely udělaly ze státu Veracruz jednu z mnoha obřích skládek těl v zemi, píše americký list The New York Times. Podobných hrobů se tu vykopalo už mnoho. Podle Winklera minimálně jeden v každé z 212 obcí.

Loni objevila skupina Colectivo Solecito zatím úplně největší hrob, ve kterém bylo pohřbeno přes 250 lidských lebek. Nálezci přitom nejsou představiteli státních úřadů ani členy profesionálních bezpečnostních složek. Colectivo Solecito je organizace veracruzských žen a matek, kterým zmizely děti a už je nikdy nikdo nenašel. Pravděpodobně je unesli a následně zabili členové zločineckých organizací, pašeráci drog nebo obchodníci s narkotiky.

Jejich matky teď chodí a na vlastní pěst nebo na základě anonymních tipů vykopávají hroby obětí, mezi nimiž hledají své syny a dcery.

Stát plný strachu a frustrace

Veracruz je už několik let jedním z nejnebezpečnějších regionů v Mexiku. To samo se přitom řadí mezi vůbec nejnásilnější země na světě. Během loňského roku bylo v Mexiku zavražděno přes 31 tisíc lidí.

Ještě víc jich beze stopy zmizelo. V národním registru pohřešovaných osob bylo ještě na konci letošního dubna zapsáno 37 tisíc jmen.

Jen ve státě Veracruz je přes 700 pohřešovaných. Místní lidskoprávní organizace ale uvádějí mnohem vyšší čísla. Rodiny, kterým někdo blízký zmizel, často nechodí pro pomoc za policisty. Mezi Mexičany panuje frustrace, policejním strážníkům nevěří nebo se jich bojí. Těla, která se jednou za čas vykopou ze země, tak patří nejčastěji mladým lidem, které už ani nikdo nehledá.

Není se čemu divit, stát Veracruz řídí spíš zločinecké organizace než státní aparát. Například bývalý guvernér Javier Duarte, který stál v čele Veracruzu do roku 2016, je ve vězení a čeká ho soud kvůli obvinění z korupce. Šéf místní policie, který sloužil ve stejném období, je také ve vazbě, kde čelí obvinění z únosu.

"Dokazuje to, jak drogové gangy v době Duarteho vlády beztrestně působily ve Veracruzu. Duarte dovolil, aby se to stalo," cituje americký list Wall Street Journal Marii Elenu Morerovou, šéfku skupiny Causa en Comń, která hájí zájmy pozůstalých obětí drogové války.

Veracruz je důležitý přístav v Mexickém zálivu a významná křižovatka pašeráckých stezek, kudy proudí kokain z Kolumbie až do Spojených států. Proto i odkrývání naposledy nalezeného masového hrobu probíhalo z bezpečnostních důvodů celý měsíc.

43 unesených studentů

Mizení lidí je jeden z nejpalčivějších problémů celého Mexika, nejen jednoho jeho státu. Uplynuly teprve čtyři roky od nejtragičtějšího skandálu vlády dosluhujícího prezidenta Enriqueho Peña Niety. Tehdy v mexickém státě Guerrero zmizelo 43 studentů, kteří jeli protestovat proti kandidátce na starostku města Iguala, Maríi de los Ángeles Pinedaové.

Policie je zadržela a následně předala drogovému kartelu, na který měla Pinedaová rodinné vazby.

Studenti se nikdy nenašli, což vyvolalo vlnu protestů. Policie následně objevila několik igelitových tašek s lidskými ostatky a generální prokurátor oficiálně prohlásil, že studenti jsou mrtví. Pineadová i její manžel, tehdejší starosta Igualy, byli zadrženi v Mexico City, policejní ředitel ze státu Guerrero je ale dodnes na útěku.

Nejdrsnější kartel

Korupce a napojení státních úředníků na drogové kartely je v Mexiku na denním pořádku. Ve státě Veracruz působí drogový kartel Los Zetas, jeden z nejbrutálnějších v celém Mexiku, který založili bývalí elitní vojáci mexické armády. Je známý extrémními praktikami, jako jsou popravy useknutím hlavy nebo věšení obětí z mostů.

Kartel ještě před několika lety ovládal celé východní pobřeží, jehož velkou část ztratil po bojích s kartelem Jalisco. Ten nyní představuje hlavního konkurenta nejmocnější drogové organizace, kterou je kartel Sinaloa.

Sinalou do svého zatčení vedl obávaný a svého času nejhledanější kriminálník Joaquín Guzmán přezdívaný El Chapo (Prcek), který od roku 2016 sedí v newyorské věznici.

Válku drogovým kartelům vyhlásil v roce 2006 tehdejší mexický prezident Felipe Calderón a od té doby s nimi bojuje armáda. Zatýkání nejvyšších špiček drogových gangů ale nepomáhá snižovat jejich aktivitu. Naopak se často rozhoří boje o moc mezi jednotlivými skupinami a tím roste násilí i počty civilních obětí. I proto byl loňský rok vůbec nejhorší na počty zabitých lidí v Mexiku.

Video: Nalezení masového hrobu

V Mexiku objevili hromadný hrob s těly. Poblíž něj našli policisté i průkazy totožnosti | Video: Twitter FGE Veracruz
 

Právě se děje

Další zprávy