Drogový baron Prcek znovu u amerického soudu. Za vraždy a obchod s narkotiky mu hrozí doživotí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 2. 2017 16:44
Federální soud ve Spojených státech znovu vyslýchá mexického drogového krále Joaquína Guzmána, který se proslavil několika svými útěky z vězení. Kdysi druhý nejhledanější muž na světě je souzen v USA proto, že má podle tamních úřadů podíl na velké části obchodu s narkotiky v zemi. Do Spojených států ho Mexiko vydalo až poté, co bylo ujištěno, že nemůže dostat trest smrti. Ten totiž mexická jurisdikce nepovoluje.
Prcek po přistání v USA.
Prcek po přistání v USA. | Foto: Reuters

New York - Král drogových dealerů, kdysi jeden z nejhledanějších zločinců na světě a bývalá hlava obávaného mexického drogového kartelu Sinaloa předstoupí v pátek ve Spojených státech před federální soud v New Yorku.

Joaquín Guzmán, přezdívaný kvůli své výšce 168 centimetrů El Chapo (Prcek), je podle amerických úřadů zodpovědný za velkou část obchodu s narkotiky v USA. Čelí obvinění z řízení rozsáhlé operace zaměřené na pašování drog, která mu vydělala přes 14 miliard dolarů. Kromě toho nad ním visí ale i řada jiných obvinění, včetně vraždy, únosu, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

Podle prokuratury mu hrozí doživotní vězení, píše CNN. Hrdelní trest není v jeho případě možný. Mexiko totiž narkobarona do USA v lednu vydalo právě pod podmínkou, že v případě prokázání viny nebude popraven. Trest smrti totiž mexický systém nepovoluje.

Prcek se měl pátečního přelíčení původně účastnit jen prostřednictvím videohovoru. Na základě prosby Guzmánových právníků ale soudce své rozhodnutí změnil. Obávaný mafián se tak dostaví osobně a svou celu ve věznici na Manhattanu alespoň na chvíli opustí.

Král útěků

Zařízení, ve kterém je držen, se někdy také přezdívá newyorské Guantánamo. Spolu s Guzmánem je ve vězení zavřeno dalších asi 790 trestanců. Ty nejhorší případy jsou drženy v izolaci ve velmi nehostinných podmínkách. Podle listu New York Times si dokonce několik z nich v této souvislosti stěžovalo na zhoršení zraku. Světla jsou v tomto bloku rozsvícena 24 hodin denně, jen občas s hodinovou pauzou.

Vězni nemají žádný kontakt s okolním světem. Zato stráže mohou kontrolovat dění v celách skrze obrazovky bezpečnostních kamer.

Jestli stráví Guzmán zbytek života v tomto zařízení, není jasné. V případě odsouzení může být převezen do jiné věznice do Brooklynu, kde se koná soudní přelíčení. Jisté ale je, že bude mít nejvyšší možnou ostrahu. Prcka totiž proslavil nejeden úspěšný vězeňský útěk.

Už v 90. letech byl šéf drogového kartelu odsouzen za vraždu a obchod s drogami. Za mřížemi měl strávit 20 let, jenže v roce 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou. Policii tehdy zmizel v dodávce, která ze zařízení vozila špinavé prádlo. Na útěku byl celých 13 let. Časopis Forbes ho tehdy prohlásil po Usámovi bin Ládinovi druhým nejhledanějším uprchlíkem na světě.

Když ho policie v roce 2014 dopadla, radovat se mohla jen chvíli. O rok později utekl znovu, tentokrát 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který začínal v jeho cele. Znovu dopaden byl loni v lednu ve svém rodném státě Sinaloa.

Mexické věznice, ze kterých Guzmán uprchl, byly kritizovány kvůli korupci. Z amerického vězení by navíc mohl mít Guzmán ke své zločinecké síti omezenější přístup.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy