Drogový baron Prcek znovu u amerického soudu. Za vraždy a obchod s narkotiky mu hrozí doživotí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 2. 2017 16:44
Federální soud ve Spojených státech znovu vyslýchá mexického drogového krále Joaquína Guzmána, který se proslavil několika svými útěky z vězení. Kdysi druhý nejhledanější muž na světě je souzen v USA proto, že má podle tamních úřadů podíl na velké části obchodu s narkotiky v zemi. Do Spojených států ho Mexiko vydalo až poté, co bylo ujištěno, že nemůže dostat trest smrti. Ten totiž mexická jurisdikce nepovoluje.
Prcek po přistání v USA.
Prcek po přistání v USA. | Foto: Reuters

New York - Král drogových dealerů, kdysi jeden z nejhledanějších zločinců na světě a bývalá hlava obávaného mexického drogového kartelu Sinaloa předstoupí v pátek ve Spojených státech před federální soud v New Yorku.

Joaquín Guzmán, přezdívaný kvůli své výšce 168 centimetrů El Chapo (Prcek), je podle amerických úřadů zodpovědný za velkou část obchodu s narkotiky v USA. Čelí obvinění z řízení rozsáhlé operace zaměřené na pašování drog, která mu vydělala přes 14 miliard dolarů. Kromě toho nad ním visí ale i řada jiných obvinění, včetně vraždy, únosu, praní špinavých peněz a nelegálního držení zbraní.

Podle prokuratury mu hrozí doživotní vězení, píše CNN. Hrdelní trest není v jeho případě možný. Mexiko totiž narkobarona do USA v lednu vydalo právě pod podmínkou, že v případě prokázání viny nebude popraven. Trest smrti totiž mexický systém nepovoluje.

Prcek se měl pátečního přelíčení původně účastnit jen prostřednictvím videohovoru. Na základě prosby Guzmánových právníků ale soudce své rozhodnutí změnil. Obávaný mafián se tak dostaví osobně a svou celu ve věznici na Manhattanu alespoň na chvíli opustí.

Král útěků

Zařízení, ve kterém je držen, se někdy také přezdívá newyorské Guantánamo. Spolu s Guzmánem je ve vězení zavřeno dalších asi 790 trestanců. Ty nejhorší případy jsou drženy v izolaci ve velmi nehostinných podmínkách. Podle listu New York Times si dokonce několik z nich v této souvislosti stěžovalo na zhoršení zraku. Světla jsou v tomto bloku rozsvícena 24 hodin denně, jen občas s hodinovou pauzou.

Vězni nemají žádný kontakt s okolním světem. Zato stráže mohou kontrolovat dění v celách skrze obrazovky bezpečnostních kamer.

Jestli stráví Guzmán zbytek života v tomto zařízení, není jasné. V případě odsouzení může být převezen do jiné věznice do Brooklynu, kde se koná soudní přelíčení. Jisté ale je, že bude mít nejvyšší možnou ostrahu. Prcka totiž proslavil nejeden úspěšný vězeňský útěk.

Už v 90. letech byl šéf drogového kartelu odsouzen za vraždu a obchod s drogami. Za mřížemi měl strávit 20 let, jenže v roce 2001 se mu podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou. Policii tehdy zmizel v dodávce, která ze zařízení vozila špinavé prádlo. Na útěku byl celých 13 let. Časopis Forbes ho tehdy prohlásil po Usámovi bin Ládinovi druhým nejhledanějším uprchlíkem na světě.

Když ho policie v roce 2014 dopadla, radovat se mohla jen chvíli. O rok později utekl znovu, tentokrát 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který začínal v jeho cele. Znovu dopaden byl loni v lednu ve svém rodném státě Sinaloa.

Mexické věznice, ze kterých Guzmán uprchl, byly kritizovány kvůli korupci. Z amerického vězení by navíc mohl mít Guzmán ke své zločinecké síti omezenější přístup.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy