Hrozil další útěk? Mexický narkobaron Prcek byl převezen do věznice na hranicích s USA

ČTK ČTK
7. 5. 2016 19:20
Drogový bos Joaquín Guzmán byl převezen z blízkosti metropole Mexika do zařízení na hranicích se Spojenými státy. Guzmánův právník José Refugio Rodriguez sdělil, že o převozu jeho klienta obhájci nedostali informaci předem. Prckovi se podařilo z vězení již dvakrát utéct. V lednu 2001 v dodávce s prádlem, loni v červenci pak uprchl z Aktiplana tunelem ze své cely a policie jej dopadla v lednu v jeho rodném městě Sinaloa.
Joaquín Guzmán známý jako Prcek
Joaquín Guzmán známý jako Prcek | Foto: Reuters

Mexiko - Proslulý mexický drogový boss Joaquín Guzmán byl převezen z věznice Aktiplano v blízkosti metropole Mexika do zařízení ve městě Ciudad Juárez na hranicích se Spojenými státy. Sdělil to agentuře AP nejmenovaný mexický bezpečnostní činitel a Guzmánův právník. Mexická vláda zahájila v lednu proces Guzmánova vydání do USA.

Guzmánův právník José Refugio Rodriguez sdělil, že o převozu jeho klienta obhájci nedostali informaci předem. Jeden z týmu právníků se už odebral do Ciudad Juárezu, aby se tam pokusil s Guzmánem sejít.

Guzmán, který má přezdívku El Chapo (Prcek), je šéfem drogového kartelu Sinaloa, který kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA. V Mexiku byl odsouzen již v 90. letech ke dvaceti rokům za vraždu a obchod s drogami.

Prcek už z věznice dvakrát utekl

V lednu 2001 se Guzmánovi podařilo uprchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce s prádlem a dopaden byl až v únoru 2014. Loni v červenci pak uprchl z Aktiplana tunelem ze své cely a policie jej dopadla v lednu v jeho rodném městě Sinaloa.

Vláda Spojených států chce Guzmána soudit za obvinění spojená s pašováním drog. Mexické úřady daly v lednu na vědomí, že chtějí provést proceduru vydání Guzmána do USA co nejrychleji, připustily ale, že celý proces bude trvat nejméně rok.

Mexická vláda zveřejnila video z bezpečnostní kamery, na kterém je vidět drogový boss Joaquin Guzmán jen pár okamžiků před tím, než se mu podařilo utéct z nejstřeženějšího mexického vězení. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy