reklama
 
 

Rusko zbavilo občanství teroristu z petrohradského metra i jeho blízké příbuzné

AKTUALIZOVÁNO 21. 4. 2017
Ruské ministerstvo vnitra v pátek zbavilo občanství Ruské federace útočníka z petrohradského metra Akbaržona Džalilova, jeho otce a také bratry, kteří atentát zorganizovali. Počet mrtvých z petrohradského atentátu mezitím stoupl na 16, v nemocnici podlehla vážným zraněním sedmapadesátiletá žena.

Moskva - Ruské ministerstvo vnitra v pátek zbavilo občanství Ruské federace útočníka z petrohradského metra Akbaržona Džalilova a jeho otce a také bratry Abrora a Akrama Azimovovy, kteří atentát zorganizovali. Podle agentury TASS je důvodem předložení falešných údajů při žádosti o občanství.

Dvaadvacetiletý Džalilov je označován za sebevražedného atentátníka, který 3. dubna odpálil nálož v jednom z vagonů v petrohradském metru. Při výbuchu zemřelo 16 lidí včetně útočníka. Muž se narodil v Kyrgyzstánu, ruské občanství získal, když mu bylo 16 let.

Abror Azimov, předpokládaný organizátor útoku, podle policie pomáhal s přípravou sebevražedného atentátníka. Jeho starší bratr Akram pro Džalilova údajně získal peníze od nejmenované teroristické organizace se základnou v Turecku. Pro její členy navíc padělal dokumenty, které jim umožnily volný pohyb na území Ruska. Bratři jsou stejně jako Džalilov etničtí Kyrgyzové, ruské občanství obdrželi v roce 2013.

Ruská Státní duma dnes obdržela návrh zákona, který umožní odebrání ruského občanství osobám odsouzeným za teroristickou činnost. Týkal by se lidí, kteří ruskou státní příslušnost obdrželi jako druhou na základě žádosti.

Počet mrtvých z petrohradského atentátu mezitím stoupl na 16, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. V pátek to oznámily místní úřady poté, co v nemocnici podlehla vážným zraněním sedmapadesátiletá žena. "Dnes v 6:05 (v 5:05 SELČ) zemřela zraněná, která byla v kritickém stavu," uvedla zástupkyně petrohradského gubernátora Anna Mitjaninová podle agentury Interfax.

autor: ČTK | 21. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama