Střídal byty a měnil si pas. Ruští vyšetřovatelé se snaží rozkrýt minulost atentátníka z Petrohradu

Dominika Vřešťálová
9. 4. 2017 7:59
Ruské úřady dál pátrají po minulosti Akbaržona Džalilova, útočníka z petrohradského metra, ve kterém v pondělí odpálil sebevražednou nálož a zabil minimálně 14 lidí. Desítky dalších zranil. Ruské úřady teď prověřují Džalilovovy kontakty s radikály v Sýrii i možné komplice v Rusku. Minulost 22letého mladíka s ruským občanstvím a původem z Kyrgyzstánu je ale nejasná.
Foto: Reuters

Petrohrad - V pondělí vešel Akbaržon Džalilov do petrohradského metra s černým batohem na zádech.

Právě v tomto úkrytu se podle Vyšetřovacího výboru Ruské federace nacházela bomba, která explodovala o několik minut později - ve vagónu petrohradského metra mezi stanicemi Senné náměstí a Technologický institut.

Výbušnina zabila 14 lidí, včetně samotného Džalilova.

Tento 22letý mladík původem ze Střední Asie byl přitom do té doby mimo hledáček ruských tajných služeb. Podle ruského serveru Gazeta.ru neměl v jejich spisech jediný záznam.

Nenápadný zaměstnanec

Měsíc před útokem se nenápadný mladík nastěhoval do bytu na okraji Petrohradu, kde žil tiše a "zdvořile", jak uvádí ruský server mk.ru.

"Neprosil majitelku bytu, aby šla na úřad a přihlásila ho na novou adresu. Ujistil ji, že už zaregistrovaný je. Vyšetřovatelé nám ale potom řekli, že se ve skutečnosti velmi často stěhoval. Byt měnil nejmíň jednou za dva měsíce. A taky si nechal vystavit nový pas," tvrdí Džalilovova sousedka.

Ruské úřady si myslí, že budoucí útočník se tímto způsobem skrýval a zametal za sebou stopy.

Akbaržon Džalilov přijel do Ruska ze středoasijského Kyrgyzstánu, když mu bylo šestnáct let. Díky tomu, že jeho otec v Rusku dlouhodobě žil, získal i státní občanství.

I přes to, že byl ještě velmi mladý, začal brzy samostatně pracovat.

Ze začátku chodil do zaměstnání spolu s otcem. Pak se stal kuchařem v bistru.

Ruští vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, proč se nenápadný mladý zaměstnanec před dvěma lety vypravil do Turecka, kde jeho stopy na celý rok zmizely.

Bomba z dostupných surovin

Jeden z bezpečnostních expertů oslovených agenturou Reuters okomentoval snímky vybuchlé nálože.

Podle jeho názoru využil její tvůrce postup, který se do Ruska dostal ze Sýrie.

"Ve srovnání s obvyklou výbušnou směsí používanou v Rusku má tato látka zemitou barvu a vyrábí se z cukru. A oblíbená je především mezi bojovníky Islámského státu," říká jeden z oslovených expertů. 

I další jeho kolegové si myslí, že bombu pravděpodobně vyrobil amatér za pomoci dostupných materiálů. Návod mu ale poskytl někdo zkušenější.

Neexistují ale zatím důkazy o tom, že by petrohradský mladík získal instrukce přímo od příznivců teroristické sítě Islámský stát.

K útoku v metru se zatím nepřihlásila žádná teroristická organizace.

Experti nevylučují ani teorii, že se v Petrohradě pokusila zaútočit skupina "samouků". Návody k výrobě výbušnin jim mohl poskytnout jakýkoli neznámý zdroj. Dají se snadno najít i na takzvaných "temných webech".

Po atentátu přišel strach

Ruské vyšetřování ovlivňují i doznívající emoce. 

V Petrohradu i Moskvě došlo po pondělním atentátu hned k několika dalším poplachům. Občané volali na policii a hlásili podezřelé předměty.

Nejméně ve dvou případech byla na místě skutečně objevena bomba.

Vyšetřovací výbor Ruské federace tvrdí, že první ze dvou nalezených výbušnin připomínala zbraň použitou ve vagonu metra. Vyšetřovatelé ji našli v bytě údajných známých Akbaržona Džalilova.

Všichni pocházeli ze Střední Asie.

"Zchudlí migranti z tohoto regionu jsou ideálním cílem pro verbíře extremistických skupin," říká Iris Oppelaarová, nezávislá novinářka a fotografka, která se tématu přistěhovalců v Rusku věnuje. 

"Z jejich domovských zemí je vyhání špatná politická i ekonomická situace. Když přijedou do Ruska, narazí na velmi tvrdý pracovní režim a složité životní podmínky. Některé z nich potom láká představa lepšího života v islámském chalífátu," dodává Oppelaarová.

Jsou jich stovky

Podle odhadů neziskové organizace International Crisis Group se už minimálně dva tisíce mužů ze Střední Asie vypravily na Blízký východ - na území ovládané radikály z Islámského státu.

I když jsou zmíněná čísla vysoká, v celkovém počtu desítek milionů ruských muslimů je to nepatrný zlomek.

Který teď ale poutá mimořádnou pozornost. 

Současný útok může přijít Putinovi vhod, jeho režim má dlouhou historii spojenou s využíváním teroristických činů k ospravedlňování represí, říká Šír. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy