Po incidentu zpátky do Česka. Armáda stáhla z Litvy vojáky, kteří se opilí snažili dostat do klubu

ČTK ČTK
1. 3. 2017 16:12
Česká armáda stáhla z cvičení pětici vojáků, kteří se před týdnem snažili dostat do nočního klubu v Litvě. Zřejmě byli opilí. Ochranka je údajně odmítla vpustit, a když začali být agresivní, zavolala policii. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ale trestný čin ani přestupek nespáchali.
Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že pětice českých vojáků byla z Litvy stažena.
Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že pětice českých vojáků byla z Litvy stažena. | Foto: ČTK

Vilnius/Pabrade - Pětice českých vojáků, která měla nedávno incident u nočního podniku v Litvě, musela opustit cvičení v Pobaltí. Oznámil to ministr obrany Martin Stropnický.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ještě není jasné, jaké je oficiální stanovisko litevské policie. Vojáci ale podle něj trestný čin nespáchali.

O incidentu v Klajpedě minulý týden informovala litevská a ruská média. Čeští vojáci podle nich byli opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Ochranka je údajně odmítla vpustit, a když začali být agresivní, zavolala policii.

Některá ruská média incident vylíčila dramatičtěji, policie se s vojáky podle nich poprala a použila elektrické paralyzéry. To česká armáda odmítla. Neoficiálně zástupci Česka mluví o ruské propagandě. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se incident stal během osobního volna vojáků.

"Verze se různí, jak to tak bývá u podobných věcí, ale my nemáme definitivní zprávu od místní policie," řekl ve středu Stropnický.

Poznamenal, že česká armáda má v zahraničí kolem 400 vojáků, kteří mají všude výbornou pověst. "Když se stane nějaký takový kázeňský prohřešek, nepřeceňoval bych to. Musíme ale dát jasný vzkaz, že tohle ne, i kdyby to byla nějaká strkanice někde u sklenice piva," zdůraznil ministr.

A dodal, že daní vojáci již v Litvě nejsou. "Byli staženi velmi rychle. Nesmí to snižovat kredibilitu armády, ta musí být velmi vysoká," dodal.

Podobně se vyjádřil i Bečvář. "Nechtěli jsme tuto situaci podcenit, na druhé straně jsme ji nechtěli dramatizovat," podotkl. Incident nazval kolizí. "Reagovali jsme na to poměrně rychle a věřím, že se to nebude opakovat," dodal.

Asi 120 českých vojáků působí v Litvě v rámci společného cvičení mezi státy Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) od začátku ledna do 20. března.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy