Po incidentu zpátky do Česka. Armáda stáhla z Litvy vojáky, kteří se opilí snažili dostat do klubu

ČTK ČTK
1. 3. 2017 16:12
Česká armáda stáhla z cvičení pětici vojáků, kteří se před týdnem snažili dostat do nočního klubu v Litvě. Zřejmě byli opilí. Ochranka je údajně odmítla vpustit, a když začali být agresivní, zavolala policii. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ale trestný čin ani přestupek nespáchali.
Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že pětice českých vojáků byla z Litvy stažena.
Ministr obrany Martin Stropnický oznámil, že pětice českých vojáků byla z Litvy stažena. | Foto: ČTK

Vilnius/Pabrade - Pětice českých vojáků, která měla nedávno incident u nočního podniku v Litvě, musela opustit cvičení v Pobaltí. Oznámil to ministr obrany Martin Stropnický.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ještě není jasné, jaké je oficiální stanovisko litevské policie. Vojáci ale podle něj trestný čin nespáchali.

O incidentu v Klajpedě minulý týden informovala litevská a ruská média. Čeští vojáci podle nich byli opilí a dožadovali se vstupu do nočního klubu. Ochranka je údajně odmítla vpustit, a když začali být agresivní, zavolala policii.

Některá ruská média incident vylíčila dramatičtěji, policie se s vojáky podle nich poprala a použila elektrické paralyzéry. To česká armáda odmítla. Neoficiálně zástupci Česka mluví o ruské propagandě. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce se incident stal během osobního volna vojáků.

"Verze se různí, jak to tak bývá u podobných věcí, ale my nemáme definitivní zprávu od místní policie," řekl ve středu Stropnický.

Poznamenal, že česká armáda má v zahraničí kolem 400 vojáků, kteří mají všude výbornou pověst. "Když se stane nějaký takový kázeňský prohřešek, nepřeceňoval bych to. Musíme ale dát jasný vzkaz, že tohle ne, i kdyby to byla nějaká strkanice někde u sklenice piva," zdůraznil ministr.

A dodal, že daní vojáci již v Litvě nejsou. "Byli staženi velmi rychle. Nesmí to snižovat kredibilitu armády, ta musí být velmi vysoká," dodal.

Podobně se vyjádřil i Bečvář. "Nechtěli jsme tuto situaci podcenit, na druhé straně jsme ji nechtěli dramatizovat," podotkl. Incident nazval kolizí. "Reagovali jsme na to poměrně rychle a věřím, že se to nebude opakovat," dodal.

Asi 120 českých vojáků působí v Litvě v rámci společného cvičení mezi státy Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) od začátku ledna do 20. března.

 

Právě se děje

Další zprávy