Můj mozek to nedokáže pochopit. Kočner je vinen, říká bývalý Kuciakův šéf

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2020 15:30
Slovenský soud ve čtvrtek rozhodl o zproštění viny Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. "Musím mít důvěru ve spravedlnost, ale tentokrát jí nebylo učiněno zadost," říká v rozhovoru Peter Bárdy, šéfredaktor slovenského webu Aktuality.sk, kde Ján Kuciak pracoval jako investigativní novinář.
Marian Kočner u soudu v Pezinku.
Marian Kočner u soudu v Pezinku. | Foto: ČTK

Podnikatele Mariana Kočnera obžaloba vinila z objednání vraždy Jána Kuciaka. Soud ho však osvobodil. Co říkáte na rozhodnutí soudu? Čekal jste ho?

Byla to jedna z možností, se kterou jsem musel počítat. Ale když soudkyně řekla, že jsou osvobozeni, byl to pro mě obrovský šok a obrovské zklamání. 

Jak si osvobození Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsové, která měla podle obžaloby vraždu zprostředkovat, vysvětlujete?

Můj mozek to není schopen přijmout a vysvětlit si to nějakým příčetným způsobem. Předsedkyně senátu musí vidět, že množství důkazů, které byly nashromážděny v souvislosti s případem vraždy Jána a Martiny, je tak velké, že Kočnera i se Zsuzsovou usvědčují z toho, že za jejich vraždou stáli.

Vy osobně si myslíte, že Kočner je vinen? Prokurátor se odvolal k Nejvyššímu soudu.

Já jsem přesvědčený, že Kočner je vinen. A myslím si, že o tom musí být přesvědčení i členové senátu (v procesu rozhodoval tříčlenný trestní senát, pozn. red.). Právě proto tomu verdiktu úplně nerozumím. Ale počkám si na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který ho potvrdí, nebo vyvrátí.

Peter Bárdy, šéfredaktor serveru Aktuality.sk, kde jako investigativní novinář pracoval Ján Kuciak.
Peter Bárdy, šéfredaktor serveru Aktuality.sk, kde jako investigativní novinář pracoval Ján Kuciak. | Foto: DVTV

Takových překvapených hlasů se ozývá víc, i z řad politiků. Například premiér Igor Matovič na sociálních sítích k rozsudku napsal, že strůjci vraždy chtějí uniknout spravedlnosti. Nemáte obavy z tohoto zpochybňování fungování justice ze strany politiků?

To jsem nečetl, přiznám se, že se do vyjádření politiků nechci plést ani to komentovat. Nechci, aby se tento případ politizoval, aby skrze něj kdokoliv vytvářel nebo řešil spory se svými politickými oponenty. Od začátku říkám, že tohle není věc, která by se měla politicky zneužívat. Takže je mi vlastně jedno, co si o tom politici myslí.

Podle mě by se neměli vůbec plést do práce justice. Čím dál se od ní budou držet, tím to bude pro justici lepší. Na druhou stranu by si justice měla ve svém středu udělat pořádek, aby získala důvěru veřejnosti a aby se neopakovalo to, že si kdejaký mafián objednává rozsudky jako na běžícím pásu.

Proto se zeptám, jak teď zpětně hodnotíte vyšetřování a proces. Vy osobně máte důvěru ve spravedlnost?

Musím mít důvěru ve spravedlnost. Protože jinak bych nemohl dělat práci, kterou dělám. To, že jsem novinář a že se naše redakce specializuje na investigativu a kauzy, je postavené na spravedlnosti, právu a na tom, že se tento stát řídí zákony.

Ukazuje se však, že někdy je potřeba víc dbát na spravedlnost, nejen na zákonnost.

Specializovaný soud, který nyní vynesl rozsudek, byl vytvořen proto, aby odolával politickým tlakům. Máte pochybnosti o průběhu rozhodování?

Jsem si stoprocentně jistý, že předsedkyně senátu Ružena Sabová je schopna odolávat jakýmkoliv tlakům a že na ni osobně žádné tlaky vyvíjené nebyly. Nemám ale další informace týkající se zbytku senátu. Spoléhal jsem se na to, že budou rozhodovat spravedlivě. Dnes mám ale pocit, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost.

Co tenhle pro mnohé překvapivý rozsudek v případu, který je označován za kauzu století, podle vás znamená pro Slovensko?

Nevím. To je přesně otázka, na kterou se snažím najít odpověď sám pro sebe. Netuším, co to znamená. Já si počkám na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Nechci dělat nějaké plamenné prohlášení, které by mohlo frustrovat nebo demotivovat slušné lidi na Slovensku. Zatím je to jen rozhodnutí soudu prvního stupně a čeká nás minimálně ještě jeden proces.

Video: Reakce rodičů Kuciaka a Kušnírové po vynesení rozsudku

Rodiče zavražděných věří v Kočnerovu vinu. Po rozsudku nezadrželi zoufalý pláč | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 24 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy