reklama
 
 

Voda unášela i auta. Po velkých záplavách na Mallorce zemřelo nejméně osm lidí

Aktualizováno 10. 10. 2018 13:14
Nejméně pět lidí zemřelo a další se pohřešují po bleskových záplavách na ostrově Mallorca. | Video: Reuters |  01:51
Nejvíce srážek spadlo v městečku Sant Llorenc, které leží ve vnitrozemí a 60 kilometrů daleko od turisticky oblíbené metropole Palma de Mallorca.

Palma de Mallorca - Nejméně osm lidí zemřelo a devět dalších se pohřešuje kvůli bleskovým záplavám, které na středomořském ostrově Mallorca v úterý vyvolal prudký déšť. Dva z mrtvých jsou Britové. Informoval o tom list El País.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová sdělila, že podle jejích informací mezi oběťmi nejsou žádní Češi. Ani mezi zraněnými by neměli být čeští občané.

O dvou mrtvých Britech informovala v rozhlase zástupkyně starosty města Sant Llorenc, kde spadlo nejvíce srážek a které je stále zaplavené. Městečko leží zhruba 60 kilometrů východně od správního střediska Palma de Mallorca, ve vnitrozemí a fakticky na druhé straně turisticky hojně navštěvovaného španělského ostrova.

Další dvě oběti byli místní občané, řekla Antonia Bauzaová stanici Cadena SER. Prudké záplavy v ulicích postižených měst unášely auta.

"Je to katastrofa. Pokoušíme se lokalizovat přeživší a pomáhat, ale všechno je zaplavené a lidé nemohou opustit své domovy," popsala situaci Bauzaová.

Tři mrtvé nahlásilo pobřežní město S'illot, které od Sant Llorenc dělí necelých 11 kilometrů; tělo dalšího muže záchranáři nalezli ve městě Artà, které leží ve vnitrozemí, zhruba 15 kilometrů severně od města S'illot.

Záchranáři nedokážou jednoznačně potvrdit počet pohřešovaných. Podle dosavadních zpráv byli raněni nejméně tři lidé a kolem dvou stovek osob bylo evakuováno.

Do oblasti bylo ve středu nasazeno 80 vojáků a sedm vozidel vojenské zásahové jednotky, kteří se přidali ke stovce záchranářů.

Nejméně ve třech dalších městech byly uzavřeny škol, dvě stovky lidí našly nouzové přístřeší ve sportovních zařízeních.

Španělský meteorologický ústav uvedl, že na některých místech ostrova v úterý napršelo za čtyři hodiny až 22 centimetrů. Ve středu ústav očekává silné srážky ve východní části Iberského poloostrova. Na ostrov má přiletět španělský premiér Pedro Sánchez.

Mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň řekl, že letecké spojení z Prahy do Palma de Mallorca není přerušené, všechny lety ve středu odletí podle platného letového řádu.

autor: ČTK | 10. 10. 2018 11:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama