Obětí zemětřesení a tsunami v Indonésii už je 1558, počet bude ještě stoupat

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2018 21:17
S odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
Následky ničivého tsunami v Indonésii
Následky ničivého tsunami v Indonésii | Foto: Reuters

Jakarta - Oficiální počet mrtvých po zemětřesení a následné přívalové vlně tsunami, které minulý týden zasáhly indonéský ostrov Sulawesi, se zvýšil na 1558. S odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Předchozí údaj z téhož dne uváděl 1424 mrtvých. Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho ale upozornil, že z trosek a bahna ještě nebyla vyproštěna všechna těla a počet mrtvých bude dál stoupat.

Francouzský tým záchranářů informoval, že v sutinách hotelu v centru Sulawesi narazil - šest dní po zemětřesení - na známky života. Skupina používá senzory, které dokážou zaznamenat dech či srdeční činnost. Philippe Besson za tým Pompiers de l'urgence uvedl, že se zavalenou osobou pod betonovým blokem se nepodařilo navázat kontakt a senzory někdy způsobí planý poplach, například když detekují plyn. Francouzi ve čtvrtek navíc neměli k dispozici těžkou techniku, s níž na místo dorazí v pátek ráno.

Indonéská policie oznámila, že v oblastech postižených otřesy půdy na ostrově Sulawesi bylo kvůli rabování zadrženo 92 lidí. Dotyční si z obchodů odnesli například motorový olej, pneumatiky, dlaždičky či zemědělské nářadí.

Humanitární pomoc do zasažených oblastí proudí jen pomalu a řada lidí začala v posledních dnech plenit obchody. Úřady uvedly, že lidé by si měli brát z obchodů jen potraviny a další nezbytné věci a že majitelé obchodů budou později odškodněni.

Zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo minulý týden v pátek vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije asi 380 000 lidí. Vážně zraněno bylo asi 2500 lidí, zemětřesení, cunami a záplava bahna zničily přes 70 000 domů.

Letiště v Palu, které zemětřesení rovněž poničilo, by mělo být v průběhu čtvrtka zprovozněno pro civilní dopravu. Otevřeny byly také některé obchody a banky a v provozu už je v Palu také největší mobilní síť. Spojení s odlehlejšími oblastmi ale zatím navázáno nebylo a na mnoha místech stále nefunguje elektřina.

OSN odhaduje, že humanitární podporu potřebuje na 200 000 lidí a že na pomoc uvolňuje 15 milionů dolarů (přibližně 336 milionů Kč). Indonéské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že prioritou je v tuto chvíli letecká evakuace zraněných a dalších zasažených, zajištění dodávek pitné vody, generátorů a stanů či jiných forem provizorních přístřeší. Zapotřebí jsou také potraviny, palivo a lékařská pomoc.

Pomoc dosud nabídlo 18 zemí. Do země přiletěly vojenské letouny z Indie a Singapuru. Po dvou letadlech, která budou místo zásobovat a přepravovat raněné, přislíbily již zmíněný Singapur, Jižní Korea, Británie a Malajsie. Vojenské speciály chtějí vyslat dále Japonsko a Katar, které čekají na povolení. Ve čtvrtek dorazila také první pomoc z Austrálie - letecká zásilka obsahuje oblečení, sady na přípravu jídla, celty a nářadí na budování nouzových přístřešků.

Indonéští záchranáři našli v troskách finančního centra živého muže. Sledujte jeho záchranu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy