Obětí zemětřesení a tsunami v Indonésii už je 1558, počet bude ještě stoupat

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2018 21:17
S odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.
Následky ničivého tsunami v Indonésii
Následky ničivého tsunami v Indonésii | Foto: Reuters

Jakarta - Oficiální počet mrtvých po zemětřesení a následné přívalové vlně tsunami, které minulý týden zasáhly indonéský ostrov Sulawesi, se zvýšil na 1558. S odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Předchozí údaj z téhož dne uváděl 1424 mrtvých. Mluvčí úřadu Sutopo Purwo Nugroho ale upozornil, že z trosek a bahna ještě nebyla vyproštěna všechna těla a počet mrtvých bude dál stoupat.

Francouzský tým záchranářů informoval, že v sutinách hotelu v centru Sulawesi narazil - šest dní po zemětřesení - na známky života. Skupina používá senzory, které dokážou zaznamenat dech či srdeční činnost. Philippe Besson za tým Pompiers de l'urgence uvedl, že se zavalenou osobou pod betonovým blokem se nepodařilo navázat kontakt a senzory někdy způsobí planý poplach, například když detekují plyn. Francouzi ve čtvrtek navíc neměli k dispozici těžkou techniku, s níž na místo dorazí v pátek ráno.

Indonéská policie oznámila, že v oblastech postižených otřesy půdy na ostrově Sulawesi bylo kvůli rabování zadrženo 92 lidí. Dotyční si z obchodů odnesli například motorový olej, pneumatiky, dlaždičky či zemědělské nářadí.

Humanitární pomoc do zasažených oblastí proudí jen pomalu a řada lidí začala v posledních dnech plenit obchody. Úřady uvedly, že lidé by si měli brát z obchodů jen potraviny a další nezbytné věci a že majitelé obchodů budou později odškodněni.

Zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo minulý týden v pátek vlnu tsunami, která v některých lokalitách dosáhla šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije asi 380 000 lidí. Vážně zraněno bylo asi 2500 lidí, zemětřesení, cunami a záplava bahna zničily přes 70 000 domů.

Letiště v Palu, které zemětřesení rovněž poničilo, by mělo být v průběhu čtvrtka zprovozněno pro civilní dopravu. Otevřeny byly také některé obchody a banky a v provozu už je v Palu také největší mobilní síť. Spojení s odlehlejšími oblastmi ale zatím navázáno nebylo a na mnoha místech stále nefunguje elektřina.

OSN odhaduje, že humanitární podporu potřebuje na 200 000 lidí a že na pomoc uvolňuje 15 milionů dolarů (přibližně 336 milionů Kč). Indonéské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že prioritou je v tuto chvíli letecká evakuace zraněných a dalších zasažených, zajištění dodávek pitné vody, generátorů a stanů či jiných forem provizorních přístřeší. Zapotřebí jsou také potraviny, palivo a lékařská pomoc.

Pomoc dosud nabídlo 18 zemí. Do země přiletěly vojenské letouny z Indie a Singapuru. Po dvou letadlech, která budou místo zásobovat a přepravovat raněné, přislíbily již zmíněný Singapur, Jižní Korea, Británie a Malajsie. Vojenské speciály chtějí vyslat dále Japonsko a Katar, které čekají na povolení. Ve čtvrtek dorazila také první pomoc z Austrálie - letecká zásilka obsahuje oblečení, sady na přípravu jídla, celty a nářadí na budování nouzových přístřešků.

Indonéští záchranáři našli v troskách finančního centra živého muže. Sledujte jeho záchranu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 53 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy