George Bush vystoupil 7. října 2001 před Američany, už téměř měsíc dychtivě očekávající pořádnou odpověď za atentáty z 11. září, v přímém televizním přenosu.
"Dobré odpoledne. Ozbrojené síly Spojených států dnes na můj rozkaz zahájily útoky na výcvikové tábory teroristů z Al-Káidy a vojenská zařízení talibanského režimu v Afghánistánu."
V první den afghánské ofenzívy a vůbec celé války proti terorismu se na útoku podílelo 15 bombardérů z pozemních základen, 25 stíhacích bombardérů z palub letadlových lodí a 50 střel Tomahawk.
V další části proslovu prezident prohlásil: "V této válce zvítězíme díky trpělivému úsilí, jež povede k úspěchu."
Pět let po "zahajovacím" válečném projevu se ukazuje, že trpělivého úsilí je skutečně třeba.
Letošní rok je nejhorší
Al-Káida přišla o své afghánské úkryty, ale zůstala hrozbou. Usáma bin Ládin nebyl zajat, ani nezemřel.
Taliban už není u moci, ale ještě není poražen. Právě naopak. Letošní rok je totiž na násilné střety, atentáty a počet obětí nejhorší od začátku války onoho 7. října 2001.
Bývalé vládnoucí hnutí, které ve druhé polovině devadesátých let zavedlo v Afghánistánu mimořádně tvrdou islámskou teokracii, stupňuje útoky, získává nové rekruty a hlavně na jihu země se mu daří narušovat obnovu země.
Díky pašování z Pákistánu má dostatek munice a vrhá se do stále náročnějších a odvážnějších útoků. Důkazem jsou dvě mimořádně "troufalé" akce během září. Sebevražedné atentáty před americkým velvyslanectvím a ministerstvem vnitra.
Obě budovy stojí v centru Kábulu, který byl donedávna považován za bezpečnou zónu.
Vraždy učitelů, policistů a lékařů
Ozbrojenci Talibanu se zaměřují především na venkov. Vraždí učitele, lékaře a představitele místních úřadů. V rozsáhlých oblastech tak nefungují žádné školy ani ordinace, žádná policie.
"V některých venkovských oblastech si Taliban dělá, co chce. Nejen v noci, ale už i ve dne. Učitelé a lékaři prchají, protože se bojí. Takto se Talibanu daří ničit ekonomiku a normální život," uvedl pro list Times jeden z afghánských lékařů.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Ženevě oznámil, že jen od začátku července uprchlo kvůli bojům a násilí na jihu země téměř sto tisíc lidí. Řada projektů - například výstavba silnic - byla pozastavena.
Odpor talibanců zesílil právě v době, kdy kontrolu nad Afghánistánem přebraly jednotky NATO.
Infobox
OBĚTI Z ŘAD VOJÁKŮ ZA PĚT LET VÁLKY S TALIBANEM
(Stav k 6.říjnu 2006)
- USA - 341
- Velká Británie - 40
- Kanada - 39
- Španělsko - 19
- Německo - 18
- Ostatní - 33
Největší tíha leží na Kanaďanech, protože Taliban je nejsilnější v jejich sektoru na jihu země. Nehostinném a depresivním regionu, kde Taliban těží ze znalosti prostředí a částečných sympatií místní populace (v jiných částech Afghánistánu je obliba hnutí výrazně nižší, na severu v podstatě nulová.
Karzáí prosil Kanaďany: Zůstaňte !
Kanadské ztráty v posledních měsících rychle narůstají, a to se projevuje i doma. Podle průzkumu listu Globe and Mail je 49 procent Kanaďanů pro návrat vojáků a jen 38 procent pro jejich setrvání v Afghánistánu.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí při nedávné návštěvě Ottawy Kanadu zoufale prosil, ať vojáci v jeho zemi zůstanou. Nově vybudovaná afghánská armáda zatím sama na Taliban nestačí.
Karzáí byl zvolen do funkce v prezidentských volbách a po nich následovaly i úspěšné parlamentní volby. V zemi však roste kritika nového režimu za to, že není schopen zajistit bezpečnost a ekonomický růst.
Rostoucí problémy přiznal v rozhovoru pro BBC i náčelník britského generálního štábu Richard Dannatt.
"Ukazuje se, že jde o těžší a nebezpečnější úkol, než jsme se původně domnívali. Taliban má větší výdrž, než jsme si mysleli. Musíme a budeme muset zabít více jeho bojovníků, než jsme doufali," prohlásil generál.
Šéf australských ozbrojených sil Angus Houston odhaduje, že mezinárodní síly čeká v Afghánistánu "práce" ještě minimálně na deset let.
Válka s drogami se nedaří
Kromě Talibanu se mezinárodním jednotkám zatím nepodařilo vymýtit ani afghánský drogový průmysl. Opium se ve velké části Afghánistánu pěstuje vesele dál a dokonce ještě ve větší míře než za vlády Talibanu.
OSN odhaduje celkový rozsah makových polí v zemi na 160 tisíc hektarů. Peníze z prodeje opia pomáhají nejen Talibanu. Zapojeni jsou do něj i lidé, kteří stojí na straně Karzáího vlády.
Americký návrh na práškování polí jedy z letadel Kábul odmítl. Obával se, že by ještě více Afghánců přešlo na stranu Talibanu. Dosavadní postup při likvidaci opia je však velmi pomalý a namísto zničených polí vznikají jinde nová.
Drtivá většina heroinu, který se dostává z východu do Evropy, pochází z afghánského opia.