Peruánská transfuzní stanice roznášela HIV

gaz
15. 9. 2007 0:06
Nakazili se nejméně čtyři lidé
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Lima - Během posledních dvou let se v Peru při transfuzích nakazili nejméně čtyři lidé virem HIV. Mezi nakaženými je i jedenáctiměsíční dítě, informovala s odvoláním na peruánská média stanice BBC.

Za všechny transfúze je zodpovědná nemocnice Carrión, která se nachází v přístavním městě Callao nedaleko Limy.

Stránky peruánských novin plní zejména příběh čtyřiačtyřicetileté matky několika dětí Judith Riveraové, která se rozhodla žalovat peruánské ministerstvo zdravotnictví. Virem se nakazila při operaci děložního nádoru.

Ministerstvo: Lékaři za nic nemohou

Ministerstvo tvrdí, že provedené šetření chybu zdravotníků vyloučilo. Lékaři podle něj provedli všechny potřebné testy krve dárců. 

Krevní transfuze byly v Peru zapotřebí třeba po nedávném zemětřesení.
Krevní transfuze byly v Peru zapotřebí třeba po nedávném zemětřesení. | Foto: Reuters

Virus údajně nebylo možno objevit, protože se jeho nositel infikoval teprve nedávno, a krev tak na nemoc ještě nereagovala.

Úřad teď bude rozhodovat o tom, zda a jakým způsobem odškodní postižené pacienty.

Peruánskou vládu ale nekritizují jen oběti šíření nákazy. 

Přidal se k nim i bývalý ministr zdravotnictví Alejandro Aguinaga. Dosavadní bezpečnostní opatření považuje za nedostatečná a žádá potrestání personálu.

"Je potřeba se zabývat tím, co vlastně dělají lidé, kteří mají za úkol testovat krev," cituje exministra deník La Republica.

Ministerstvo mezitím oznámilo, že ve všech centrech odběru krve provede rozsáhlé inspekce. Transfuzní středisko Carrión, kde k nákazám došlo, bude až do odvolání uzavřeno.

Problémy s krví? Případy se množí

Tento případ není jediným, který upozorňuje na špatný stav peruánského zdravotnictví.

Jiným je nákaza 30 pacientů virem nebezpečné žloutenky typu C, ke které došlo v zdravotnickém zařízení Lab Ren, rovněž v Limě. Essalud, peruánská hlavní zdravotní pojišťovna, s klinikou na základě tohoto zjištění zrušila smlouvu.

Podle peruánského deníku El Expreso došlo v minulém červenci k uzavření 238 osmi krevních bank, které nesplňovaly hygienická pravidla. V některých z nich se například krev uchovávala v běžných ledničkách.

Peruánská vláda nedávno vyzývala občany země, aby darovali krev. Kvůli silnému zemětřesení jižně od Limy jí bylo v Peru nedostatek.

 

Právě se děje

Další zprávy