Lima - Peruánská armáda nemá dostatek vojáků, proto parlament přijal nový zákon o vojenské službě. Norma, která vstoupila v platnost 4. června, stanovuje dobrovolnou službu v armádě pro mladé Peruánce.
Pokud se nenajde dostatek dobrovolníků, bude o naplnění požadovaného početního stavu vojska rozhodovat los. Ze služby se ale budou moci vylosovaní jedinci vyplatit.
Vojenská služba se podle nové normy vztahuje na peruánské muže ve věku od 18 do 25 let. Každý z nich má možnost dobrovolně nastoupit dvouletou vojenskou službu. Pokud však armáda nebude mít dostatek vojáků, bude z těch mladých mužů, kteří dosud na vojně nebyli, vybírat losem.
"Dobrovolná" příležitost
"Vytváříme podmínky pro to, aby se mladí lidé mohli dobrovolně dostat ke službě v armádě," komentoval zákon peruánský premiér Juan Jiménez.
Když se však vylosovaný "dobrovolník" nebude chtít do uniformy obléknout, může se ze služby vyplatit částkou ve výši 1800 solů (asi 13 tisíc korun). Právě kvůli této možnosti má kontroverzní norma řadu kritiků, kteří jí vyčítají nerovný přístup k různým sociálním vrstvám obyvatel. Chudí podle kritiků nebudou mít šanci službě uniknout a přijdou o dva roky života, během nichž mohli vydělávat peníze.
Podle Jiméneze je ale v současnosti v téměř třicetimilionové zemi 800 tisíc mladíků, kteří nestudují ani nepracují a vojenská služba je pro ně dobrou příležitostí. Na vojně prý mohou získat například řidičský průkaz a poté se stát řidiči veřejné dopravy, kterých se v Peru stejně jako vojáků nedostává.