Washington - Texaský guvernér Rick Perry se probojoval ve dvou průzkumech veřejného mínění do čela republikánských kandidátů na prezidenta a odsunul dosavadního favorita Mitta Romneyho na druhé místo.
Podle průzkumu Gallupova ústavu by Perryho nyní volilo 29 procent republikánů nebo nezávislých voličů přiklánějících se k republikánské politice. Pro Romneyho, který zatím ve všech celonárodních průzkumech vedl, by hlasovalo jen 17 procent.
Na třetím místě je texaský kongresman Ron Paul se 13 procenty, minnesotská kongresmanka Michele Bachmanová obsadila čtvrté místo s 10 procenty.
Podnikatel Herman Cain, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich, někdejší senátor za Pennsylvánii Rick Santorum a bývalý guvernér Utahu Jon Huntsman jsou hluboko v poli poražených.
Preference žádného z nich nedosáhly ani pěti procent. Z této čtveřice na chvostu má nejvíce Cain, pro kterého by hlasovala 4 procenta dotázaných.
Perry jasně vede nad Romneym i v druhém průzkumu veřejného mínění, provedeném organizací Public Policy Polling.
I tyto výsledky byly stejně jako v případě Gallupova ústavu zveřejněny ve středu a pro Perryho by podle nich hlasovalo 33 procent respondentů, Romney by dostal dvacet procent, Bachmannová 16.
Žádný ze zbývajících pěti kandidátů se nedostal v tomto průzkumu nad deset procent.
Romney kvůli Perrymu hází přes palubu ekologii
Mitt Romney se snažil na pro něj nepříznivý výsledek ve středu ve státě New Hampshire okamžitě reagovat prohlášením, že nezavede limity na emise oxidu uhličitého, bude-li zvolen.
Mnoho republikánských voličů nevěří, že příčinou globálního oteplování je lidská činnost, a patří k nim především ti, u kterých je pravděpodobnější, že budou hlasovat v primárních volbách.
Na to hraje texaský guvernér Rick Perry, který do boje o republikánskou nominaci na prezidenta vstoupil teprve 13. srpna.
Perry vedl volební kampaň v New Hampshire už minulý týden a hned se nechal slyšet, že globální oteplování je "teorie, která stále nebyla dokázána", a že vědecká bádání, která se tímto problémem zabývají, jsou "zpolitizovaná".
Romney ještě v červnu - druhý den poté, co zahájil svůj druhý pokus získat republikánskou nominaci na prezidenta - prohlašoval, že jako lidé do jisté míry přispíváme ke změnám globálního klimatu.
V té době také vyzýval k redukci emisí skleníkových plynů a dalších průmyslových polutantů.
Ve středu však už zdůrazňoval, že jeho prioritou bude vyvázání Spojených států ze závislosti na dovozu ropy a plynu z Blízkého východu a nikoli omezení emisí skleníkových plynů.
Romney chce více využívat domácí energetické zdroje včetně jaderné energie a zemního plynu, které by USA "přivedly k energetické nezávislosti, jejímž vedlejším produktem by bylo snížení emisí oxidu uhličitého."