Periskop: Zeman je superstar, virózy si všimli až v USA

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
14. 5. 2013 16:11
Úterý 14. května: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Doživotí za vraždu 12leté dívky

Foto: Aktuálně.cz

Pokud bude mít štěstí, dostane se sedmatřicetiletý Brit Stuart Hazell zpoza vězeňských zdí nejdříve coby starý muž.

Soud mu vyměřil doživotního vězení s možností podmínečného propuštění po 37 letech. Potrestal ho tak za vraždu vnučky své přítelkyně. Dvanáctiletá Tia Sharpová zmizela loni v srpnu a nedlouho na to byla nalezena mrtvá jižně od Londýna.

Policisté její tělo našli na dvoře domu její babičky v New Addingtonu, přesto že dům před tím třikrát prohledali. Ostatky byly ukryty v pytlích na odpadky. Podle soudu byl motiv činu pravděpodobně sexuální, i když se to obžalobě nepodařilo prokázat. Pokud by se tak stalo, přišel by Hazell o možnost propuštění.

Lékaři hrozí trest smrti

Foto: Aktuálně.cz

Dvaasedmdesátiletému Kermitu Gosnellovi hrozí, že skončí v rukou popravčího. Soud ho uznal vinným ze spáchání tří vražd prvního stupně.

Lékař prováděl na své klinice v americké Filadelfii nelegální potraty ženám v pozdním stupni těhotenství. Nenarozené dítě usmrcoval tak, že jim nůžkami přestřihl míchu.

Prokuratura ho rovněž vinila ze smrti 41leté Karnamayi Mongarové, která zemřela na předávkování anestetiky.

Zákony v Pensylvánii přitom povolují umělé přerušení těhotenství do 24. týdne, později pouze v případě, že je ohrožen život matky. Na to ale Gosnell nedbal. Jak se ukázalo, neměl ani gynekologickou či porodnickou kvalifikaci.

Zeman vratce kráčí v Klausových stopách

Foto: Aktuálně.cz

Podívejme se pravdě do očí - zmínky o českých prezidentech se v západních médiích objevují zřídka.

Například takový Václav Klaus si největší pozornost vysloužil ve chvíli, kdy by po tom toužil nejméně. Svět obletěl ve chvíli, kdy ho kamera přistihla, jak si během návštěvy Chile přivlastňuje protokolární pero.

Zdá se, že úspěšně jde v jeho stopách i Miloš Zeman. Jeho vratké chůze a (kulantně řečeno) zastřeného pohledu během vyzvedávání korunovačních klenotů si totiž povšiml i The Washington Post.

Poznamenává, že zatímco Hrad to zdůvodnil lehkou virózou, podle Čechů si prostě přihnul ze skleničky víc, než bylo zdrávo.

Vítěz World Press Photo a podvodník?

Foto: Aktuálně.cz

Je vítězný snímek World Press Photo 2013 podvrh, anebo jen notně upravený? Právě tato otázka v posledních dnech cloumá fotografickou veřejností.

Podle serveru ExtremeTech je totiž fotografie pohřbu dvou palestinských dětí ve skutečnosti poskládaná z několika snímků.

Švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter, jenž cenu získal, ale odmítá, že by šlo o montáž několika snímků. Tvrdí, že ve skutečnosti při úpravě v grafickém programu neudělal nic víc, než by provedl při naskenovaní negativu.

Letos přitom nejde o první podobné nařčení. Z podvodu (či mírněji řečeno pohybu na hraně novinářské etiky) byla obviněna i legenda žurnalistické fotografie Paolo Pellegrin, který získal cenu za sérii fotografií s názvem Půlměsíc (The Crescent).

Vítězem World Press Photo 2012 se stal švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter se snímkem zobrazujícím pohřeb dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze.
Vítězem World Press Photo 2012 se stal švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter se snímkem zobrazujícím pohřeb dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. | Foto: Reuters

Dvanáctá zelená pro homosexuály

Foto: Aktuálně.cz

Nad Minnesotou mohly v pondělí pomalu začít vlát duhové vlajky.

Tamní senátoři totiž schválili zákon, jehož výsledkem by měla být legalizace sňatků homosexuálních párů.

Normě ještě chybí podpis guvernéra, který ale přislíbil, že ho připojí ještě během úterý. Minnesota se tak podle všeho stane dvanáctým americkým státem, jenž svatby párů stejného pohlaví povolí. Na federální úrovni zůstává vše při starém.

Týden pochodu do Iráku

Foto: Aktuálně.cz

První kurdští ozbrojenci dorazili po necelém týdnu putování na sever Iráku.

Odchod stoupenců zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) z Turecka je součástí mírového procesu, jenž má ukončit více než tři desetiletí bojů.

"Další krok je na Turecku," citovala agentura Reuters jednoho z členů 13členné ozbrojené skupiny. "Jestli se k našemu tahu postaví pozitivním způsobem, vše to urychlí," dodal.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 51 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy