World Press Photo vyhrál pohřeb v Gaze, cenu má i Čech

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 2. 2013 13:13
Hlavní cena World Press Photo za rok 2012 putuje do Švédska
Vítězný snímek World Press Photo 2012.
Vítězný snímek World Press Photo 2012. | Foto: Reuters

Haag - Hlavní cenu na soutěži World Press Photo vyhrál švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter.

Získal ji za snímek zobrazující pohřeb dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze.

Mrtvé sourozence, bratra a sestru, na něm nesou muži na rukou.

Síla snímku spočívá v sepětí a kontrastu mezi hněvem a zármutkem dospělých a nevinností obětí, poznamenala členka poroty Mayu Mohannaová z Peru.

Vítězné snímky:

Cenu má i fotka z Velké pardubické

Úspěch v jedné z kategorií slaví i Čech. Fotoreportér agentury ČTK Roman Vondrouš získal první cenu v kategorii sportovní akce. U poroty zabodoval snímkem z Velké pardubické.

"Považuji to za největší úspěch, největší ocenění, kterého může fotograf dosáhnout. Velmi si toho vážím. A také toho, že se mi podařilo toto ocenění získat i díky působení v ČTK," uvedl Vondrouš.

O pocty v 56. ročníku prestižní mezinárodní soutěže se letos ucházelo 5666 profesionálních fotografů ze 124 zemí, kteří porotě zaslali 103 481 snímků.

Ocenění se udělují v kategoriích, jež zahrnují témata ze sportu, ze současného života, z umění, zábavy nebo přírody. Vítěz každé kategorie obdrží za odměnu 1500 eur a autor fotografie roku dalších 10 tisíc eur.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy