Periskop: Sociální situace v Unii zůstává kritická

Zahraničí Zahraničí
26. 3. 2013 16:51
Úterý 26. března: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Sociální situace v EU zůstává kritická

Vlajka EU
Vlajka EU | Foto: Aktuálně.cz

Sociální situace v Evropské unii zůstává kritická, nadále se zvyšuje nezaměstnanost a finanční stav domácností je vážný. Uvedla to Evropská komise ve zprávě, podle níž se v některých státech stále více projevují důsledky rozpočtových škrtů a zvyšování daní.

"Sociální krize v Evropě se nadále zhoršuje a v řadě členských států není na dohled znatelné zlepšení. Velmi často byli postiženi ti nejchudší," řekl v úterý evropský komisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor.

Zpráva připomíná, že sociální výdaje se snížily více než při předcházejících ekonomických krizích.

Zuckerberg chce mluvit do politiky

Foto: Aktuálně.cz

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se chce angažovat v politice. Podle amerických médií zakládá lobbistickou skupinu, která by se měla zasazovat o reformy v imigrační politice či ve vzdělávání.

Zuckerberg se hodlá spojit s dalšími vedoucími pracovníky v oblasti moderních technologií. Podepsal prý už i smlouvy s několika významnými konzultanty, například s někdejším tiskovým tajemníkem bývalého prezidenta Billa Clintona Joem Lockhartem.

Zuckerberg a spol. chtějí vybojovat více pracovních víz pro lidi schopné pracovat s moderními technologiemi. Pro ty, co už v USA ilegálně žijí, chce získat americké občanství.

Kolaps dopravy ve východní Evropě.
Kolaps dopravy ve východní Evropě. | Foto: Reuters

Sníh uvěznil 700 kamionů, i ty z Česka

Foto: Aktuálně.cz

Silné sněžení a mráz paralyzovaly rozsáhlé části Ruska, země hlásí nové oběti na životech. S extrémním zimním počasím ale zápolí i další evropské země, například Ukrajina.

Na maďarských silnicích uvízlo více než 700 kamionů. Některé jsou i z České republiky a ze Slovenska, uvedla agentura MTI.

Chorvatsko vstoupí do EU 1. července

Vlajka Chorvatska
Vlajka Chorvatska | Foto: Aktuálně.cz

Evropská komise potvrdila, že Chorvatsko 1. července vstoupí do Evropské unie. Komise schválila poslední hodnotící zprávu o přípravách země na připojení k Unii, v níž ji také nabádá k dalšímu boji s korupcí.

Záhřeb splnil deset doporučení z minulé zprávy v říjnu. Stejně tak prokázal "vůli a schopnost splnit zbývající závazky včas před vstupem," uvádí prohlášení Komise.

Chorvatsko bude mít jako 28. členský stát 12 poslanců v Evropském parlamentu; kvůli tomu se jednoho poslance bude muset vzdát 12 zemí, včetně Česka.

Rebelové ve střední Africe rozpustili vládu i parlament

Vlajka Středoafrické republiky
Vlajka Středoafrické republiky | Foto: Aktuálně.cz

Povstalci ve Středoafrické republice pozastavili platnost ústavy a rozpustili parlament i vládu. Jejich vůdce Michel Djotodia plánuje vládnout dekrety až do řádných a transparentních voleb, které slíbil uspořádat do tří let.

Hlavní město Bangui už v neděli obsadili povstalci z koalice Séléka, svržený prezident François Bozizé uprchl do sousedního Kamerunu.

Změny v Bangui odsoudila Rada bezpečnosti OSN. Znepokojují i Jihoafrickou republiku, která při obraně středoafrické metropole přišla o 13 vojáků, již pomáhali místní armádě.

Vláda státu Washington homosexuální sňatky schválila.
Vláda státu Washington homosexuální sňatky schválila. | Foto: Reuters

Nejvyšší soud v USA začíná jednat o sňatcích gayů

Foto: Aktuálně.cz

Americký nejvyšší soud začne poprvé jednat o homosexuálních manželstvích, která jsou ve Spojených státech zakázána na federální úrovni, ale přesto platná v devíti státech.

Případné závěry z tohoto jednání ve prospěch homosexuálních párů mohou podle komentářů výrazně pozměnit současnou americkou společnost.

Soud se formálně zaměří na dva konkrétní případy, které hovoří o společenské a finanční diskriminaci párů stejného pohlaví, jež chtějí, ale nemohou uzavřít sňatek. Otázka homosexuálních manželství dlouhá léta příkře rozděluje americkou společnost a význam dvoudenního jednání nejvyššího soudu daleko přesahuje tyto dva případy.

Střety mezi buddhisty a muslimy v Barmě, další mrtví

Vlajka Barmy.
Vlajka Barmy. | Foto: Aktuálně.cz

Už na 40 mrtvých stoupla bilance střetů mezi buddhisty a muslimy, které vypukly minulou středu v barmském městě Meittchila. Podle odhadů OSN asi 12 tisíc lidí kvůli násilnostem opustilo své domovy, uvedla agentura AFP.

Nepokoje odstartoval konflikt mezi muslimským majitelem zlatnictví a jeho buddhistickými zákazníky.

V následných potyčkách zahynul buddhistický mnich, což vedlo k odvetnému útoku rozvášněného buddhistického davu na muslimskou čtvrť. Celé městské části, včetně pěti mešit, pak lehly popelem.

Demonstrace proti navrhovaným opatřením na Kypru.
Demonstrace proti navrhovaným opatřením na Kypru. | Foto: Reuters

Kypr nebude modelový příklad, zní z EU

Vlajka Kypru.
Vlajka Kypru. | Foto: Aktuálně.cz

Záchranný plán pro Kypr, který mimo jiné předpokládá konfiskaci části nepojištěných bankovních vkladů, nebude modelem pro řešení bankovních problémů v dalších zemích eurozóny.

Šéf takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem tak podle agentury DPA večer zmírnil svůj pondělní komentář, který využití Kypru jako příkladu naznačoval.

Přístup podle kyperského scénáře by znamenal radikální odklon od dosavadní praxe, kdy problematické banky v eurozóně zachraňovali v podstatě evropští daňoví poplatníci.

 

Právě se děje

Další zprávy