Vůdce povstalců se prohlásil prezidentem střední Afriky

ČTK ČTK, Jana Černá
25. 3. 2013 10:57
Vláda Středoafrické republiky zůstane téměř stejná
V Bangui se rabuje.
V Bangui se rabuje. | Foto: Reuters

Bangui - Šéf povstalecké koalice Séléka Michel Djotodia se po útěku prezidenta Středoafrické republiky Françoise Bozizého prohlásil za prozatímní hlavu státu.

Informovala o tom francouzská rozhlasová stanice Radio France Internationale (RFI) poté, co rebelové v neděli dobyli hlavní město této chudé africké země.

Djotodia zároveň slíbil, že v zemi do tří let vypíše "svobodné a transparentní" volby, jak předpokládaly mírové dohody mezi povstalci, opozicí a Bozizém z letošního ledna.

Vládu národní jednoty do té doby povede její nynější předseda a oponent uprchlého prezidenta Nicolas Tiangaye, napsala agentura AFP.

Vláda zůstane téměř beze změn

Mapa Středoafrické republiky.
Mapa Středoafrické republiky. | Foto: Aktuálně.cz

Podle agentury Reuters vykonával Michel Djotodia od lednové dohody funkci premiérova náměstka. Ve čtvrtek obvinila povstalecká koalice Bozizého z porušování dohody a rozpoutání násilností.

Rebelové pak hlavní město Bangui včetně tamního prezidentského paláce dobyli po pouhém jednom dni bojů. Během nich podle svědků zahynulo nejméně devět jihoafrických vojáků, kteří chtěli postup povstalců zastavit.

Prezident Bozizé uprchl, není ale známo kam. Obyvatelé metropole v minulých dnech hlásili, že v Bangui došlo k rozsáhlému drancování. Djotodia v neděli v Bangui vyhlásil zákaz nočního vycházení.

Vláda země by ale až na několik postů měla zůstat beze změn.

"Současný premiér zůstává ve funkci, kabinet se trochu obmění," uvedl pro Reuters mluvčí povstalců Eric Massi s tím, že Bangui je pod jejich kontrolou, musí se nicméně zarazit rabování.

Francie posílila svou vojenskou posádku 

Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na africkém kontinentu, ačkoliv je bohatá na nerostné suroviny.

Nezávislost na Francii získala roku 1960, ale od té doby se potýká s násilím. Francie se kvůli krizi v africké zemi rozhodla posílit svou tamní posádku o 350 vojáků, tedy na více než dvojnásobek, a požádala o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

Séléka, která sdružuje tři ozbrojené skupiny, v prosinci obsadila asi desítku měst. V lednu povstání ukončila a připojila se k vládě. Dohoda ale měla krátkého trvání. Povstalci mimo jiné tvrdí, že politici nesplnili jejich požadavky a nepropustili politické vězně.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy