Periskop: Šimpanze čeká penze, věda už je nepotřebuje

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák, Jana Černá
27. 6. 2013 16:58
Čtvrtek 27. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Evakuace se nekonala

Foto: Aktuálně.cz

Rusko nemá na své námořní základně v syrském Tartúsu vojenskou posádku, ale civilní personál neodvolalo. Oznámilo to ministerstvo obrany v reakci na zprávu o evakuaci základny, kterou zveřejnil obvykle dobře informovaný moskevský list Vedomosti.

Ruské ministerstvo obrany připustilo, že žádný příslušník ruských ozbrojených sil v Tartúsu není, ale jediným důvodem je fakt, že základnu už dávno obsluhují ruští civilisté.

"Civilní personál se věnuje své práci v běžném denním režimu. Evakuace tohoto personálu není na pořadu dne," uvedlo ministerstvo podle ČTK.

Stop angličtině!

Foto: Aktuálně.cz

Jedenasedmdesátiletý Hodži Takahaši zažaloval japonskou televizi NHK o 1,4 milionu jenů, tedy v přepočtu přes 280 tisíc korun.

Tvrdí, že používání anglicismů ve vysílání mu způsobilo duševní újmu. "Základ jeho obav tkví v tom, že Japonsko se příliš amerikanizuje," vysvětlil agentuře AFP jeho advokát Mutuso Mijata.

Takahaši patří ke skupině, která hájí japonštinu. Mimo jiné mu vadí slova jako "toraburu" (trouble), "risuku" (risk) či "shisutemu" (system).

Šimpanzi míří na odpočinek

Foto: Aktuálně.cz

Americký Národní institut zdraví (NIH) pošle většinu svých šimpanzů do penze. S odvoláním na "nové vědecké metody a technologie" tvrdí, že už k výzkumu nejsou téměř potřeba.

Na odpočinek proto půjde přes 300 z nich, v "aktivní službě" jich zůstane už jen 50, napsal server The Atlantic Wire. Jedním z důvodů snižování stavů jsou značné etické rozpory při pokusech na primátech.

Šimpanzi se nyní mají využívat pouze tehdy, pokud není jiná možnost.

Čekání na zázrak

Foto: Aktuálně.cz

Jižní Afrika s napětím čeká na každou novou zprávu o zdravotním stavu exprezidenta Nelsona Mandely.

Čtyřiadevadesátiletý Madiba, jak mu říká celá JAR, už bezmála tři týdny bojuje s plicní infekcí a jeho stav je kritický. Lidé se za něj modlí, k nemocnici přinášejí květiny. Děti pro něj vypustily 94 balónků.

Čarnogurský kandiduje

vlajka slovensko
vlajka slovensko | Foto: Aktuálně.cz

Bývalý slovenský předseda vlády Ján Čarnogurský nasbíral jako první potřebných 15 tisíc podpisů pro kandidaturu do přímé prezidentské volby v roce 2014.

Někdejší předseda křesťansko-demokratické KDH tento počet dokonce podstatně překročil, když ve čtvrtek deklaroval 21 tisíc podpisů, píše Aktuálne.sk.

Přímá volba proběhne na Slovensku příští rok už po čtvrté, poprvé se konala v roce 1999.

Vítej doma, Baracku

Foto: Aktuálně.cz

Barack Obama odstartoval týdenní návštěvu Afriky. Jeho první zastávkou se stal Senegal, kam i s celou rodinou dorazil už ve středu před půlnocí.

Místní mu připomněli, že jeho otec z černého kontinentu přišel, a tak nechyběl například transparent "Vítejte domů, prezidente Obamo".

Čestná stráž pro Baracka Obamu v senegalské metropoli Dakaru.
Čestná stráž pro Baracka Obamu v senegalské metropoli Dakaru. | Foto: Reuters

Nejstarší uznal nejmladšího

Kosovo
Kosovo | Foto: Aktuálně.cz

Bezmála pět a půl roku od vyhlášení nezávislosti uznává samostatné Kosovo 100 států, alespoň podle Prištiny. Tím jubilejním stým se stal Egypt.

"Nejstarší stát světa právě oficiálně uznal nejmladší zemi Evropy," pochlubil se na Twitteru ministr zahraničí Enver Hoxhaj.

Server BalkanInsight poznamenává, že není úplně jasné, kolik zemí samostatné Kosovo uznává. Může jich totiž být méně, ale klidně i 102. Například Uganda či Niger totiž proti tomu, že se na seznamu objevily, protestovaly.

TOP 10 míst pro Snowdena

Foto: Aktuálně.cz

Kam by se měl uchýlit Edward Snowden? Momentálně pobývá na moskevském letišti Šeremeťjevo, ovšem podle serveru CNN by se našla řada jiných míst. Na každém je ale něco.

Island by mu prý ladil k příjmení, ale jedí tam prý papuchalky. Nejčastěji zmiňovaný Ekvádor má pro změnu s USA stále platnou smlouvu o vydávání stíhaných. Ve Velké Británii je prý příšerné počasí. V KLDR by ho špiclovali i bez PRISM. Na Kubě mají Američané Guantánamo, Francie má pro změnu Francouze. Zatím to přitom vypadá, že někdejší agent CIA spíš bude žít podobně jako postava Toma Hankse ve filmu Terminál.

Na Sýrii si posvítí inspektoři OSN

Sýrie
Sýrie | Foto: Aktuálně.cz

Do Turecka dorazili experti na chemické zbraně, napsala agentura Reuters.

Původně měl tým, jejž nechal sestavit generální tajemník OSN Pan Ki-mun, zamířit do Sýrie, ovšem Damašek mu zakázal vstup. Od dubna proto odborníci pobývali na Kypru, nyní se přesunuli blíže k válkou zmítané zemi.

500 popravených za 31 let

Foto: Aktuálně.cz

Dvaapadesátiletá Kimberly McCarthyová v roce 1997 brutálním způsobem zavraždila svoji 71letou sousedku, za což ji soud poslal na smrt.

Ve středu se v Huntvillu stala nejen první popravenou ženou po třech letech, ale byla zároveň 500. odsouzencem, jehož život v Texasu od znovuzavedení trestu smrti ukončil kat. Stát na jihu USA obnovil absolutní trest v roce 1982, připomíná USA Today.

A její poslední slova? "Není to prohra, ale vítězství. Vím, kam jdu. Jdu domů za Ježíšem. Všechny vás miluji."

 

Právě se děje

Další zprávy