Periskop: Muž žaluje kliniku, chtěla mu léčit homosexualitu

Živě
Pátek 1. srpna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Postarší britský manželský pár byl soudem shledán vinným z podvodu za to, že pět let prodával do blízkovýchodních zemí falešné detektory bomb. Prodejem stovek bezcenných krabiček si manželé přišli až na statisíce liber (miliony korun). O svých produktech prý tvrdili, že dokážou vyhledávat i drogy. O výši trestu rozhodne soud v nejbližších týdnech.

Zemětřesení si vyžádalo nejméně 6 obětí

Přinejmenším šest obětí a 420 zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy škály, které dnes v ranních hodinách zasáhlo okolí hlavního města Alžírska. Podle americké geologické služby USGS bylo epicentrum otřesů ve vzdálenosti pouhých 19 kilometrů severovýchodně od centra Alžíru s ohniskem v hloubce asi 10 kilometrů.

Údaje Japonského úřadu pro monitorování zemětřesení a tsunami.
Údaje Japonského úřadu pro monitorování zemětřesení a tsunami. | Foto: Reuters

Levoboček žaluje bývalého krále

Španělský Nejvyšší soud oznámil, že tento týden obdržel žalobu proti bývalému králi Juanu Carlosovi I. kvůli uznání otcovství. Podal ji Katalánec Alberto Sola Jimenez na základě nového zákona, který upravuje postavení bývalého krále po jeho červnové abdikaci. Jimenez se už dříve pokoušel o soudní přiznání králova otcovství vůči sobě, v roce 2012 ale nepochodil u soudu první instance. Ten jeho žádost zamítl s poukazem na monarchovu "nedotknutelnost" před zákonem.

Foto: Reuters

Zatykač na opozičníka

Ruská prokuratura a vězeňské úřady požádaly o vydání zatykače na opozičního politika a blogera Alexeje Navalného. Soud ale odmítl zaměnit dosavadní domácí vězení za pobyt ve vazbě.

"Federální vězeňská služba žádá zatčení Alexeje kvůli tomu, že komentoval případ Yves Rocher a zveřejňuje dokumenty k případu. Prokuratura vězeňskou službu v tomto kroku podporuje," napsali Navalného poradci podle agentury Reuters na Twitteru.

Kritik Kremlu Navalnyj má během domácího vězení zakázáno užívat internet, zatímco čeká na soud v případu, v němž čelí obvinění z údajných finančních podvodů vůči firmě Yves Rocher.

Alexej Navalnyj během čtení rozsudku. Soud ho uznal vinným z podvodu.
Alexej Navalnyj během čtení rozsudku. Soud ho uznal vinným z podvodu. | Foto: Reuters

Arctic Sunrise míří do Amsterdamu

Loď Arctic Sunrise, kterou ruské úřady loni zabavily mezinárodní ekologické organizaci Greenpeace při protestu aktivistů u ruské těžební plošiny v Barentsově moři, v noci na dnešek vyplula ze severoruského přístavu Murmansk do Nizozemska.

Plavidlo, které v Murmansku nuceně kotvilo od září loňského roku, opustilo ruský přístav po inspekci a celní kontrole a zamířilo do Amsterodamu, sdělil agentuře ITAR-TASS tiskový mluvčí hnutí Greenpeace.

Súdánka dorazila do USA

Súdánka Miriam Ibrahimová, jejíž příběh obletěl celý svět, dorazila do Spojených států.

Sedmadvacetiletá křesťanka, která byla koncem června ušetřena trestu smrti za zřeknutí se islámu, spolu s manželem a dětmi minulý týden italským vládním letadlem přiletěla do Itálie.

Ve čtvrtek pak z Říma přiletěla do Filadelfie. S rodinou večer dorazila do státu New Hamsphire, kde se chtějí usadit ve městě Manchesteru, protože její manžel tam má příbuzné.

Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli. | Foto: Reuters

Číňan se soudí kvůli "léčení" homosexuality

Soud v Pekingu ve čtvrtek otevřel průlomový případ žaloby gaye proti zdravotnímu zařízení, kde se snažili "vyléčit“ jeho homosexualitu.

Muž žaluje kliniku Sin-jü Pchiao-siang v Čchung-čchingu za trauma, které mu způsobila elektrošoky poté, co se přiznal, že se jeho sexuální fantazie točí kolem mužů.

Čína vyřadila homosexualitu ze seznamu duševních chorob teprve v roce 2001. V zemi ale nadále přetrvává značná netolerance, připomněla agentura AFP.

Deště maří pátrání po přeživších

Prudké deště dnes maří snahy několika set záchranářů odstraňujících hlínu a trosky ve vesnici Malin v západní Indii, kterou ve středu ráno zavalil sesuv půdy.

Zatím našli 51 mrtvých těl a hledají dalších asi sto pohřešovaných. Naděje, že by někdo z nich přežil, jsou ale mizivé, napsala agentura AP.

Indičtí záchranáři ve vesnici Malin, částečně zavalené při sesuvu půdy, pátrají po pohřešovaných. Práci jim komplikuje hustý déšť.
Indičtí záchranáři ve vesnici Malin, částečně zavalené při sesuvu půdy, pátrají po pohřešovaných. Práci jim komplikuje hustý déšť. | Foto: Reuters

Francii zasáhnou prudké bouře

Francouzské úřady varují obyvatele a návštěvníky jihozápadní Francie, že oblasti podél Pyrenejí od Středozemního moře až k Atlantskému oceánu budou dnes odpoledne a večer sužovat silné bouře s ničivou silou.

Úřady vyhlásily pohotovost v devíti departementech: Ariege, Aude, Haute-Garonne, Gers, Pyrénées-Atlantiques, Hautes-Pyrénées, Pyrénées-Orientales, Tarn a Tarn-et-Garonne. Zvýšená pohotovost platí také pro Andorrské knížectví, které leží ve východních Pyrenejích.

Foto: Aktuálně.cz
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2014 16:54
 

Právě se děje

Další zprávy