Mise splněna. Na smrt odsouzená Súdánka je v Itálii

Jan Hejl
Aktualizováno 24. 7. 2014 13:35
Soud chtěl křesťanku Miriam Ibrahimovou oběsit za to, že se zřekla islámu. Ve vězení rodila v okovech.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli. | Foto: Reuters

Řím - Súdánka Miriam Ibrahimová, jejíž příběh obletěl celý svět a vyvolal nemalé pobouření, odletěla do Itálie.

Sedmadvacetiletá křesťanka, která byla koncem června ušetřena trestu smrti za zřeknutí se islámu, spolu s manželem a dětmi odcestovala italským vládním letadlem.

"Mise splněna," napsal na Facebooku náměstek ministryně zahraničí Lapo Pistelli, který s rodinou cestoval.

Přímo na letišti pak Ibrahimovou přivítal premiér Matteo Renzi s manželkou a ministryně zahraničí Federica Mogheriniová.

Rodina se nicméně už brzy přesune do Spojených států, které jí už dříve nabídly azyl.

Porod v okovech

Případ Miriam Ibrahimové obletěl celý svět poté, co svou dceru Mayu porodila v okovech ve vězení. Tam se dostala kvůli zřeknutí se víry.

Narodila se totiž muslimskému otci, což podle súdánského výkladu islámského práva znamená, že se stane muslimkou bez možnosti konvertovat.

Ibrahimová však tvrdí, že její matka je křesťanka a ona sama nikdy muslimka nebyla. Manžel vězněné Súdánky Daniel Wani, občan Jižního Súdánu a USA, je také křesťan.

Západní státy případ Miriam Ibrahimové silně kritizovaly. Pod petici organizace Amnesty International žádající zrušení jejího trestu se podepsalo na 660 000 lidí.

Zastal se jí i český duchovní Tomáš Halík, který otevřeným dopisem vyzval české muslimy, aby Ibrahimovou podpořili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy