Mise splněna. Na smrt odsouzená Súdánka je v Itálii

Jan Hejl
Aktualizováno 24. 7. 2014 13:35
Soud chtěl křesťanku Miriam Ibrahimovou oběsit za to, že se zřekla islámu. Ve vězení rodila v okovech.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli. | Foto: Reuters

Řím - Súdánka Miriam Ibrahimová, jejíž příběh obletěl celý svět a vyvolal nemalé pobouření, odletěla do Itálie.

Sedmadvacetiletá křesťanka, která byla koncem června ušetřena trestu smrti za zřeknutí se islámu, spolu s manželem a dětmi odcestovala italským vládním letadlem.

"Mise splněna," napsal na Facebooku náměstek ministryně zahraničí Lapo Pistelli, který s rodinou cestoval.

Přímo na letišti pak Ibrahimovou přivítal premiér Matteo Renzi s manželkou a ministryně zahraničí Federica Mogheriniová.

Rodina se nicméně už brzy přesune do Spojených států, které jí už dříve nabídly azyl.

Porod v okovech

Případ Miriam Ibrahimové obletěl celý svět poté, co svou dceru Mayu porodila v okovech ve vězení. Tam se dostala kvůli zřeknutí se víry.

Narodila se totiž muslimskému otci, což podle súdánského výkladu islámského práva znamená, že se stane muslimkou bez možnosti konvertovat.

Ibrahimová však tvrdí, že její matka je křesťanka a ona sama nikdy muslimka nebyla. Manžel vězněné Súdánky Daniel Wani, občan Jižního Súdánu a USA, je také křesťan.

Západní státy případ Miriam Ibrahimové silně kritizovaly. Pod petici organizace Amnesty International žádající zrušení jejího trestu se podepsalo na 660 000 lidí.

Zastal se jí i český duchovní Tomáš Halík, který otevřeným dopisem vyzval české muslimy, aby Ibrahimovou podpořili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy