Mise splněna. Na smrt odsouzená Súdánka je v Itálii

Jan Hejl
Aktualizováno 24. 7. 2014 13:35
Soud chtěl křesťanku Miriam Ibrahimovou oběsit za to, že se zřekla islámu. Ve vězení rodila v okovech.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli.
Súdánka Miriam Ibrahimová po příletu do Itálie. Doprovází ji náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli. | Foto: Reuters

Řím - Súdánka Miriam Ibrahimová, jejíž příběh obletěl celý svět a vyvolal nemalé pobouření, odletěla do Itálie.

Sedmadvacetiletá křesťanka, která byla koncem června ušetřena trestu smrti za zřeknutí se islámu, spolu s manželem a dětmi odcestovala italským vládním letadlem.

"Mise splněna," napsal na Facebooku náměstek ministryně zahraničí Lapo Pistelli, který s rodinou cestoval.

Přímo na letišti pak Ibrahimovou přivítal premiér Matteo Renzi s manželkou a ministryně zahraničí Federica Mogheriniová.

Rodina se nicméně už brzy přesune do Spojených států, které jí už dříve nabídly azyl.

Porod v okovech

Případ Miriam Ibrahimové obletěl celý svět poté, co svou dceru Mayu porodila v okovech ve vězení. Tam se dostala kvůli zřeknutí se víry.

Narodila se totiž muslimskému otci, což podle súdánského výkladu islámského práva znamená, že se stane muslimkou bez možnosti konvertovat.

Ibrahimová však tvrdí, že její matka je křesťanka a ona sama nikdy muslimka nebyla. Manžel vězněné Súdánky Daniel Wani, občan Jižního Súdánu a USA, je také křesťan.

Západní státy případ Miriam Ibrahimové silně kritizovaly. Pod petici organizace Amnesty International žádající zrušení jejího trestu se podepsalo na 660 000 lidí.

Zastal se jí i český duchovní Tomáš Halík, který otevřeným dopisem vyzval české muslimy, aby Ibrahimovou podpořili.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy