Periskop: Otrávili Arafata? Jasno nevnesli ani Švýcaři

Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
14. 10. 2013 15:14
Pondělí 14. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Důkazy otravy?

Jásir Arafat mohl zemřít na otravu poloniem. Švýcarští odborníci, kteří po zemřelém palestinském vůdci analyzovali věci, tuto možnost nevyloučili.

"Několik vzorků obsahujících zbytky po tělesných tekutinách (moči a krvi) obsahovalo nevysvětlitelně vyšší úroveň radioaktivního polonia 210," napsali odborníci z Lausannského ústavu radiofyziky.

Palestinci nechali ostatky bývalého vůdce exhumovat loni v listopadu. Arafat zemřel 11. listopadu 2004 v nemocnici u Paříže. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla a pitva nebyla provedena.

Vzkaz od Tálibánu

Vůdce fundamentalistického hnutí Tálibán mulla Muhammad Umar varoval, že jeho následovníci budou pokračovat v boji, i pokud afghánská vláda podepíše klíčovou bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

"Ti, kdo ji podepíší, nemohou být označováni za představitele této země. Takové rozhodnutí je nepřijatelné. Okupanti musí vědět, že jejich základny nebudou nikdy přijaty. Stávající ozbrojený džihád bude pokračovat s ještě větší energií," uvedl.

Předběžné dohody v sobotu dosáhli americký ministr zahraničí John Kerry a afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Desetiletý útočník

Britská policie zatkla desetiletého chlapce podezřelého ze zabití 79letého důchodce. Chlapec prý důchodce napadl v neděli večer v Leedsu na severu Anglie.

Muž zůstal ležet s vážnými zraněními na hlavě v ulici, v níž zřejmě bydlel. Podle BBC News byl převezen do všeobecné nemocnice, kde byl po chvíli prohlášen za mrtvého. Děti od deseti let výše jsou v Anglii trestně odpovědné.

Poslední cesta do Turecka?

Když se dva perou, třetí se směje, chtělo by se říci. Posledním cílem ztroskotané Costy Concordie tak zřejmě bude Turecko. Podle italského listu Corriere della Sera totiž zakázku na rozřezání výletní lodě nakonec získají Turci.

Vlastník vraku se k tomu rozhodl poté, co se mezi (původně zmiňovanými) italskými přístavy Civitavecchia a Piombino rozhořely rozepře o to, komu úkol za 570 milionů eur připadne.

IHT končí, ať žijí INYT

The International Herald Tribune, jedny z nejslavnějších anglicky psaných novin, vyšly v pondělí naposledy. Neznamená to ale, že by se s nimi čtenáři museli rozloučit. Jen od úterý budou vycházet coby The International New York Times.

Změna má svoji logiku, jelikož list je součástí společnosti The New York Times Company. Noviny nemění název poprvé, známé byly například coby The New York Herald či The New York World Journal Tribune.

Případ Madeleine znovu na scéně

Britští kriminalisté zveřejnili dva portréty, které souvisí s případem malé Madeleine McCannové. Dívenka před více než šesti lety zmizela z portugalského turistického střediska Praia da Luz.

Podobizny podle policie - i přes drobné odlišnosti - zřejmě zobrazují stejného člověka mezi 20 a 40 lety, který byl spatřen svědky na místě činu.

Detektivové se proto v pondělí opět obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. BBC mimo jiné odvysílá bezmála půlhodinovou rekonstrukci událostí.

Britská Metropolitní policie zveřejnila dvě podobizny, které souvisejí se zmizením Madeleine McCannové.
Britská Metropolitní policie zveřejnila dvě podobizny, které souvisejí se zmizením Madeleine McCannové. | Foto: Reuters

"Alláh" jako jablko sváru

Slovo "alláh" ve smyslu "bůh" smějí v Malajsii používat jen muslimové, a nikoli příslušníci dalších náboženství.

Malajsijský odvolací soud svým pondělním verdiktem podpořil zákaz vyhlášený vládou. Odpůrci rozhodnutí se ovšem hodlají odvolat k nejvyšší soudní instanci, informovaly tiskové agentury.

"Alláh" je arabský výraz pro boha a v malajštině se v tomto smyslu běžně používá. Malajsijská vláda ale trvá na tom, že by "alláh" měl být vyhrazen muslimům. Obává se, že používání tohoto slova příslušníky jiných náboženství by mohlo muslimy mást a vést ke snahám o jejich konvertování.

Čtvrtinu už máme, zní z OPCW

Experti Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), čerstvého laureáta Nobelovy ceny za mír, už prověřili čtvrtinu z 20 míst spojených se syrským vojenským chemickým programem.

Stanici BBC to řekl šéf této organizace Ahmet Üzümcü. Jeho skupina prý má obavy z toho, zda se jí podaří dostat se k provozům, které jsou na území ovládaném opozicí.

Oznámení přišlo ve stejný den, kdy se má Sýrie stát 190. signatářem Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC).

 

Právě se děje

Další zprávy