* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Brutální napadení v Paříži
Francouzská policie zatkla čtveřici pravicových extremistů, kteří v Paříži napadli 19letého sympatizanta krajní levice.
Podle agentury AP nastala u Clementa Merica po napadení mozková smrt.
Pryč z Golan
Rakousko stáhne z Golanských výšin 380 členů pozorovatelské mise OSN. Podle agentury Reuters to Vídeň oznámila OSN. Podle oficiálních vyjádření jsou důvody stejné, jako v případě Filipín, Kanady či Japonska, tedy obavy o bezpečnost.
Naši jižní sousedi ale krokem pohrozili už minulý týden, když Evropská unie jednala o zrušení zbrojního embarga vůči Sýrii. A Vídeň byla proti.
Demonstranti park nezachrání
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan nehodlá nic měnit na záměrech zastavět istanbulský Geziho park. Z Tunisu, kde je na návštěvě, naopak demonstrantům vzkázal, že se osobně postará o to, aby šlo vše podle plánů.
Přitom právě zásah policie proti zastáncům zeleně v Istanbulu přerostl ve vlnu protivládních protestů, které si za sedm dní vyžádaly nejméně tři mrtvé a na 4000 zraněných.
Daně dopadnou na královskou rodinu
Belgická královská rodina začne poprvé v historii platit daně a většina jejích členů přijde o státní podporu, píše ČTK o rozhodnutí vlády.
Poprvé od vzniku nezávislé Belgie v roce 1830 budou muset příslušníci královské rodiny platit daň z příjmu a z přidané hodnoty. Příspěvek od státu bude snížen a budou ho napříště dostávat jen monarcha, následník trůnu, jejich manželé či manželky a vdova či vdovec po zesnulém panovníkovi.
Boje o přechod
Syrští rebelové se po bitvě s jednotkami loajálními Bašáru Asadovi zmocnili přechodu na hranici demilitarizovaných Golanských výšin. Armáda nad ním ale o pár hodin později převzali kontrolu.
Situaci s napětím sleduje sousední Izrael, podle tamního rozhlasu se totiž intenzivně bojuje o nedaleké město Kunajtra.
Od šicího stroje do hotelu
Rešmí Bégamová, která zázračně přežila 17 dní v troskách zříceného dháckého komplexu Rana Plaza, po bezmála měsíci opustila nemocnici.
Devatenáctiletá dívka prohlásila, že už nikdy v žádné textilce nebude pracovat. Možná ani nebude muset. Jelikož se v Bangladéši stala celebritou, nabídky práce se jí jen hrnuly. Nakonec si vybrala jeden z hotelů, kde bude jejím úkolem mluvit s hosty.
Neštěstí z půlky dubna si na předměstí bangladéšské metropole vyžádalo přes 1000 mrtvých, což z něj dělá největší tragédii v moderních průmyslových dějinách.
Atlantikem putuje Andrea
Zatímco některé státy USA se stále vzpamatovávají z tornád, která se přes ně přehnala v uplynulých týdnech, nedaleko amerických břehů se zformovala letošní první tropická bouře.
Dostala jméno Andrea a její centrum je zhruba 500 kilometrů od Floridy. Podle meteorologů ale zatím nehrozí, že by se změnila v hurikán.
Su Ťij prezidentkou?
Není tomu tak dávno, co vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij sledovala svět z domácího vězení.
Poměry v zemi se ale v poslední době změnily k lepšímu. Ve čtvrtek laureátka Nobelovy ceny míru oznámila, že hodlá v roce 2015 kandidovat na prezidentku země. Má přitom jít o první svobodné volby za více než půlstoletí.
"Mám v této otázce dost jasno," citovala agentura AFP ženu, která je od loňska poslankyní.