* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Opakování Burgasu
Bulhaři odpálili v Ihtimanu dva autobusy. Ve výcvikovém středisku chtěli zrekonstruovat loňský bombový útok na autobus s izraelskými turisty. Ten si na letišti v letovisku Burgas vyžádal celkem sedm mrtvých.
Úřady z atentátu viní libanonské radikální hnutí Hizballáh.
Návrat ztracené dcery?
Ať už mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem panují sebevětší antipatie, neměl by jejich spor o velvyslance na Slovensku zastínit fakt, že Livia Klausová by byla přínosem pro rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi.
"Nepochybně jde o inteligentní dámu s rozhledem, která působila po boku Václava Klause, když byl 23 let ve vrcholové politice. Navíc pochází ze Slovenska. A to všechno hovoří v její prospěch," napsal slovenský deník Pravda.
Někdejší první dámu na post velvyslankyně prosazuje prezident, podle kritiků i kvůli tomu, že ho podpořila před druhým kolem přímé volby. Schwarzenberg naproti tomu dlouhodobě prosazuje názor, že velvyslancem by měli být zkušení kariérní diplomaté.
Domov v kontejneru
S bezdomovci se potýká každé větší město. Nezvykle se snaží problém vyřešit radnice ve známém britském letovisku Brightonu. V dohledné době chce začít lidem bez domova nabízet 36 bytů, které tu mají vyrůst z upravených lodních kontejnerů.
Brightonští se inspirovali sdružením Forest YMCA, které "domky" MyPad už od loňska pronajímá na východě Londýna. A to mladým lidem, kteří se chtějí osamostatnit, ale nemají na vlastní bydlení.
Bylo nás pět
Texaský Dallas byl ve čtvrtek svědkem velké slávy. Otevíralo se tam Prezidentské středisko George Bushe, jednoho z nejkontroverznějších prezidentů USA. Při té příležitosti se na jednom místě sešli všichni žijící šéfové Bílého domu.
Kesong zůstane zavřený
Průmyslová zóna Kesong, jeden z indikátorů vztahů mezi Jižní a Severní Koreou, zůstane uzavřená. Pchjongjang odmítl nabídku Soulu na setkání, které by vedlo k obnovení provozu. Na varování, že případný nesouhlas bude mít "vážné následky", stalinistický režim reagoval prohlášením, že ultimátum by "nevedlo k ničemu dobrému".
Kesong se uzavřel počátkem dubna. Pro KLDR je přitom extrémně důležitý, jelikož do rozpočtu zbídačené země přináší zhruba dvě miliardy dolarů ročně. Práci tam navíc nachází na 53 tisíc Severokorejců.
Špatné zprávy pro Mušarafa
Před měsícem se po bezmála pěti letech vrátil z dobrovolného azylu, aby "zachránil Pákistán". Namísto toho se ale nad někdejším prezidentem Parvízem Mušarafem smráká.
Už od minulého týdne je v domácím vězení, nyní byl formálně zatčen kvůli podílu na vraždě expremiérky Bénazír Bhuttové. Jedna z nejvýraznějších pákistánských političek byla zastřelena koncem roku 2007 na předvolebním shromáždění. A zpráva OSN tvrdí, že Mušarafova vláda neposkytla Bhuttové dostatečnou ochranu.
Kromě toho je Mušarafovi připisována vlastizrada, jíž se měl dopustit rovněž v roce 2007 poté, co odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav.
Obama truchlil s Westem
"Nejste osamoceni, nejste zapomenuti. Byť všichni nežijeme v Texasu, jsme vašimi sousedy."
Právě tato slova směřoval rodinám z texaského Westu americký prezident Barack Obama. Ten se společně s manželkou Michelle zúčastnil zádušní mše za 14 mrtvých, které si minulý týden vyžádala exploze továrny na hnojiva.