Škody ve Westu přesáhnou dvě miliardy korun

ČTK ČTK
25. 4. 2013 7:25
Odhad škod zveřejnily texaské pojišťovny. Česko pošle čtyři miliony
Foto: Reuters

New York - Škody v texaskému městě West, které minulý týden zdevastovala exploze továrny na hnojiva, podle odhadů přesáhnou 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Oznámily to texaské pojišťovací společnosti.

Výbuch usmrtil 14 lidí a kolem 200 dalších zranil.

Příčinu požáru, který sérii tří explozí předcházel, vyšetřovatelé stále neznají. Odpověď se snaží najít v kráteru širokém 30 metrů, který na místě hlavního výbuchu zůstal.

Město West lehlo popelem:

Podle údajů pojišťoven bylo v obci zničeno nebo poškozeno 140 domů. Protože ubytovací kapacity jsou ve Westu omezené, muselo se mnoho postižených rodin dočasně přestěhovat do sousedních měst Waco a Hillsboro.

K odstranění škod v obci obývané potomky českých přistěhovalců chce přispět i stará vlast. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úterý oznámil, že Česká republika pomůže čtyřmi miliony korun (asi 200 000 dolarů) na opravu místní sokolovny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy