Periskop: Kdy KLDR postraší svět? Spekuluje se o datu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
22. 4. 2013 17:20
Pondělí 22. dubna: Zprávy ze světa vážné i nevážné v rychlém přehledu

* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sýrie? Ok! Barma? Ok!

Foto: Aktuálně.cz

Ministři zahraničí sedmadvacítky to v pondělí vzali pěkně od podlahy. Na svém pravidelném zasedání uvolnili ropné embargo vůči Sýrii a zároveň zrušili sankce vůči Barmě.

Společnosti ze starého kontinentu tak budou moci nakupovat syrskou ropu, pokud bude potvrzeno, že pochází od opozice. Brusel si od toho slibuje pomoc povstalcům i civilnímu obyvatelstvu. Ministr Karel Schwarzenberg neskrýval určitou skepsi. "Dejž to pámbu, že to můžou kontrolovat," citovala ho ČTK.

Unie radikálně zmírnila i svůj postoj vůči Barmě, čímž se přiblížila Spojeným státům. Ty uvolnily sankce poté, co se vlády chopila civilní vláda, která postupně uvolňuje poměry v zemi. Umožnila například kandidaturu Do Aun Schan Su Ťij, laureátky Nobelovy ceny míru, kterou režim držel dlouhé roky v domácím vězení.

Hagel na "nepřátelském" území

Foto: Aktuálně.cz

Jeho postoj k židovskému státu byl jednou z největších překážek před jmenováním. Nyní se republikánský šéf Pentagonu Chuck Hagel vydal přímo do jámy lvové - do Izraele.

A jednomu z nejbližších spojenců Spojených států slíbil, že mu pomůže udržet vojenský náskok v oblasti.

Šéf Pentagonu Chuck Hagel (vpravo) a jeho izraelský protějšek Moše Jaalon během přeletu nad Golanskými výšinami. (22. dubna 2013)
Šéf Pentagonu Chuck Hagel (vpravo) a jeho izraelský protějšek Moše Jaalon během přeletu nad Golanskými výšinami. (22. dubna 2013) | Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

Hagelovo ujištění navíc přišlo ve stejný den, kdy Jordánsko otevřelo izraelským bezpilotním letounům svůj vzdušný prostor.

Umožní jim tak monitorovat situaci ve válkou zmítané Sýrii. Právě Tel Aviv neskrývá dlouhodobě obavy o vývoj v zemi prezidenta Bašára Asada. Za problematické vnímá nejen nekontrolované nakládání se zbraněmi, ale i potenciální postup radikálů k hranici.

Cizinci v zajetí Tálibánu

Foto: Aktuálně.cz

Hned dvojnásobnou smůlu mělo v neděli osazenstvo civilního vrtulníku na východě Afghánistánu. Turecký stroj, který mířil z města Chóst u pákistánských hranic do metropole Kábulu, musel nouzově přistát v provincii Lógar.

Afgháncům se ho sice podařilo najít, ovšem nikdo nebyl na palubě. Guvernér okrsku Azra později informoval, že nejméně 11 lidí na palubě - včetně 8 Turků a ruského pilota - zajalo islamistické hnutí Tálibán. Kolik lidí bylo O jejich dalším osudu ale není nic známo.

V provincii Lógar pět let operoval český Provinční rekonstrukční tým (PRT). Svoji misi ukončil počátkem února a tohle za sebou zanechal:

Jihem se šíří spekulace o KLDR

Foto: Aktuálně.cz

Vypuštění satelitu do vesmíru, nukleární test, sankce, hrozba válkou, vypovězení smluv o neútočení, přípravy na test balistické rakety středního doletu. A pak na čas klid... Zhruba tak by se dalo velice stručně shrnout posledních pár měsíců v podání stalinistické Severní Koreje.

Podle agentů z jihu Korejského poloostrova přijde avizovaný test buď do konce dubna, anebo až o čtvrt roku později. Jejich úvaha je přitom prostá: Pchjongjang má ve zvyku testovat své zbraně při nejrůznějších výročích.

Proto se ostatně čekalo, že test provede 15. dubna, kdy si připomínal nedožité 101. narození svého "věčného prezidenta" Kim Ir-Sena. Nestalo se tak.

Na 25. dubna připadá výročí založení Korejské lidové armády, 30. dubna pro změnu končí společné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA. A pak přichází v úvahu až 27. červenec, kdy tomu bude 60 let od podepsání příměří, jež ukončila korejskou válku.

Krveprolití na parkovišti

Foto: Aktuálně.cz

Pět mrtvých, taková je bilance střelby v bytovém komplexu na předměstí Seattlu na severozápadě Spojených států.

Oběťmi jsou čtyři muži a jedna žena, přičemž je mezi nimi i pachatel, jehož během zásahu zastřelili přivolaní policisté. Hlášení o střelbě na parkovišti Pinewood Apartments dorazilo na policejní stanici v neděli kolem půl desáté večer místního času (6:30 SELČ).

Hlídka spatřila na zemi dva postřelené muže, když se ale přiblížila, jeden ze zraněných tasil zbraň a vystřelil. "Několik důstojníků palbu opětovalo a zabilo ho," vysvětlila policejní mluvčí. Při obhlídce okolí našli muži zákona další tři těla.

Jde o další z řady smrtících incidentů, které se v USA v posledních měsících odehrály. To vše v době, kdy politici intenzivně řeší, jak omezit dostupnost zbraní, a zabránit tak dalšímu krveprolití. Dosavadní návrhy však neprošly. Ten zatím poslední smetl minulý týden Kongres.

Srbsko má nakročeno do EU

Foto: Aktuálně.cz

Stačila jedna dohoda a zdá se, že Srbsku se pomalu otevírá cesta do Evropské unie.

Nedlouho poté, co Bělehrad podle očekávání schválil předběžnou dohodu o urovnání vztahů s Kosovem, přispěchala Evropská komise s doporučením, aby byly s balkánskou zemí zahájeny přístupové rozhovory.

"Srbsko splnilo klíčovou prioritu učinit kroky k viditelnému a dlouhodobému zlepšení vztahů s Kosovem," citovala agentura Reuters ze zprávy komise.

Guantánamo drží hladovku

Foto: Aktuálně.cz

Američané se v neblaze proslulém vězení Guantánamo na Kubě po čase potýkají s nemalým problémem. Více než polovina ze 166 vězňů totiž drží hladovku. Protestují tak proti svému zadržování, byť většina z nich nebyla z ničeno obviněna.

Situace došla dokonce tak daleko, že šestici údajných teroristů musel personál základny nakrmit násilím, pět z nich skončilo dokonce ve vězeňské nemocnici.

Nejde o první hladovku, kterou Guantánamo zažívá, ale ta současná je nejdelší - začala už 6. února a počet protestujících stále narůstá.

Většina vězňů sice byla zproštěna obvinění, nicméně i tak zůstávají za mřížemi. Panují totiž obavy, že by při návratu do svých domovských zemí mohli přijít k újmě. A najít zemi, která by byla ochotna je přijmout, není snadné.

Francouz, který nekapituloval

Foto: Aktuálně.cz

O Francouzích koluje bezpočet vtipů o tom, kterak s oblibou kapitulují dřív, než vůbec začnou bojovat.

I kdyby v nich byla špetka pravdy, nevztahovaly by se na 29letého rybáře Yoanna Galerana. Ten totiž v neděli uprchl na severu Austrálie ze spárů dvoumetrového krokodýla, napsala agentura Associated Press.

Slanovodní krokodýl na něj zaútočil, když se pokoušel doplavat pro člun, který odnesl proud. Mladý muž měl podle AP dokonce hlavu v krokodýlí tlamě, ale boj o holý život nehodlal vzdát.

Začal do zvířete bušit pěstmi, dokud ho nepustilo. A když se pokusilo zaútočit znovu, odstrčil ho a uplaval. S lehčími zraněními skončil v nemocnici, ale v pondělí se už podle agentury opět nalodil.

Slza v oku za diktaturu

Foto: Aktuálně.cz

Bezmála třetina Řeků nostalgicky vzpomíná na období vojenské diktatury z přelomu 60. a 70. let minulého století, napsal řecký deník Eleftherotypia.

Slzu v oku bezmála zamáčkne nejen polovina voličů vládnoucí Nové demokracie premiéra Antonise Samarase, ale i čtvrtina nejsilnější opoziční levicové formace SYRIZA.

Demokracii údajně hodili za hlavu ve chvíli, kdy země kvůli zadlužení přistoupila k radikálním škrtům. Ruce si tak může mnout především krajně pravicový Zlatý úsvit, jehož preference rostou.

Své o velebení totalitního režimu vědí i Češi. Stále více jich vzpomíná na dobu před rokem 1989 a těží z toho pohrobek tehdejší vládnoucí strany - KSČM.

 

Právě se děje

Další zprávy