KLDR couvá ke stolu: Nechcete-li válku, splňte podmínky

Martin Novák Martin Novák
18. 4. 2013 16:11
USA žádají, aby se Kim vzdal jaderných zbraní. Ten to zásadně odmítá
Americko-jihokorejské vojenské cvičení popudilo KLDR.
Americko-jihokorejské vojenské cvičení popudilo KLDR. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea po několika týdnech ostré rétoriky, plné hrozeb raketovými a jadernými útoky, oznámila ochotu obnovit diplomatická jednání s Jižní Koreou a Spojenými státy.

Má však několik podmínek. Mezi ty hlavní patří zrušení sankcí Rady bezpečnosti OSN proti severokorejskému režimu a ukončení americko-jihokorejského vojenského cvičení.

Pokud tyto podmínky splněny nebudou, vedení Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) si k jednacímu stolu nesedne, uvedla státní tisková agentura KCNA, která tradičně tlumočí do světa stanoviska režimu a vůdce Kim Čong-una.

"Pokud mají Spojené státy a jejich loutka na jihu (myšlena Jižní Korea - pozn. red.) alespoň minimální zájem na tom, vyhnout se úderu naší armády a našeho lidu, a pokud si skutečně přejí dialog, pak musí přijmout zásadní rozhodnutí," citovala agentura z prohlášení severokorejského Národního výboru obrany.

V Soulu zareagovali podle očekávání odmítavě. "Znovu důrazně vyzýváme Severní Koreu, aby zastavila vydávání takovýchto požadavků, kterým nerozumíme," řekl mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí Čo Te-jong.

(Podívejte se na srovnání síly armád Severní a Jižní Koreje)

Americký ministr zahraničí John Kerry předtím na návštěvě Číny řekl, že USA si přejí obnovit rozhovory se Severní Koreou, ale bez předběžných podmínek.

Také uvedl, že Spojené státy nikdy neuznají právo KLDR vlastnit atomové zbraně, a rozhovory podmínil tím, že se Kim Čong-un atomové výzbroje vzdá. To ovšem severokorejský lídr zásadně vylučuje.

S výzvou k obnovení rozhovorů přišla i jihokorejská vláda, ale Pchjongjang na začátku týdne označil tuto nabídku za neseriózní a dokonce znovu pohrozil jihu "jaderným úderem" poté, co v Soulu demonstranti pálili portréty Kim Čong-una.

Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Televize CNN s odvoláním na americké diplomaty uvedla, že umírněnější postoj KLDR zřejmě souvisí s tlakem Číny. Ta má jako jediná na Severokorejce vliv - byť omezený - a zřejmě jim dala najevo, že si nepřeje další eskalaci hrozeb.

KLDR také odsunula na neurčito test rakety středního doletu Musudan s doletem až 4000 kilometrů. Jižní Korea, USA i Japonsko varovaly, že jsou připraveny raketu sestřelit.

Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu na Severní Koreu přísnější sankce po prosincovém odpálení balistické rakety a po únorovém třetím pokusném jaderném výbuchu.

Poté, co Severokorejci začali hrozit útoky na americké základny, USA poslaly nad Korejský poloostrov letadla B-52 a Stealth.

 

 

Právě se děje

Další zprávy