Jaderný výbuch v KLDR byl dvakrát silnější než předešlý

Martin Novák Martin Novák
12. 2. 2013 12:06
Podle Jižní Koreje měla exploze sílu šesti až sedmi kilotun TNT
Muž sleduje zprávu o severokorejském výbuchu v jihokorejské televizi.
Muž sleduje zprávu o severokorejském výbuchu v jihokorejské televizi. | Foto: Reuters

* Seizmologická měření ukazují, že šlo téměř jistě o jaderný výbuch * Jihokorejská rozvědka měla informace, že se test chystá * Komunistický režim zbrojí bez ohledu na sankce Rady bezpečnosti * KLDR test potvrdila, uvedla, že šlo o "miniaturizovanou" verzi jaderné zbraně

Pchjongjang - Severní Korea uskutečnila pokusný podzemní atomový výbuch. Ukazují to měření amerických, jihokorejských i japonských geologů.

Vědci zaznamenali silné otřesy z blízkosti severokorejské jaderné střelnice. Jihokorejská vláda oznámila, že výbuch měl sílu šesti až sedmi kilotun TNT a otřesy byly dvakrát silnější než při prvních dvou atomových explozích na severu Koreje v letech 2006 a 2009.

Severokorejský režim po několika hodinách mlčení oficiálně potvrdil, že šlo o atomovou zkoušku. Uvedl, že použita byla "miniaturizovaná" verze jaderné zbraně. Podle expertů může třetí test přiblížit KLDR cíli, kdy chce vybudovat jadernou hlavici, která by byla dostatečně malá, aby ji mohla nést raketa dlouhého doletu.

Už v lednu Pchjongjang varoval, že test provede jako gesto vzdoru vůči přísným sankcím Rady bezpečnosti OSN.

Údaje Japonského úřadu pro monitorování zemětřesení a tsunami.
Údaje Japonského úřadu pro monitorování zemětřesení a tsunami. | Foto: Reuters

Experti z Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek se sídlem ve Vídni uvedli, že všechna data ukazují na uměle vyvolané otřesy a není pochyb o tom, že jde o jadernou explozi. Otřesy měly sílu skoro pěti stupňů Richterovy škály.

Jižní Korea požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se sejde ještě v úterý. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už jaderný test odsoudil a označil za porušení rezolucí rady.

Test odsoudily i severokorejší spojenci Rusko a Čína, kteří obvykle zastávají umírněný postoj a snaží se zemi bránit před kritikou Spojených států, Japonska a Jižní Koreje.

Jihokorejská rozvědka už na konci loňského roku i s odvoláním na své analýzy satelitních fotografií varovala, že na severu se zřejmě chystá třetí test atomové bomby.

V polovině ledna Severokorejci vydali bezprecedentně ostré prohlášení o tom, že uskuteční další jaderný test a ten bude namířen proti Spojeným státům. V prosinci odpálili raketu dlouhého doletu Unha-3, která proletěla japonským vzdušným prostorem. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně prosincovou zkoušku rakety odsoudila a zpřísnila vůči komunistickému režimu sankce.

První šokoval svět v říjnu 2006, ale vedou se dohady o tom, zda byl úspěšný. Druhý pokus se uskutečnil o tři roky později.

Jednání za účasti Číny, Ruska, USA, Japonska a obou Korejí pak vedla k dohodě o zastavení jaderného programu a demontáži reaktoru v Jongbjonu výměnou za hospodářskou pomoc.

Pchjongjang ale porušil rezoluce Rady bezpečnosti OSN a dohody zkouškami raket. Severní Korea má v arzenálu hlavně rakety Nodong a Tepodong-1,vycházející ze sovětské rakety Scud. Obě mají dolet přes 1500 kilometrů. Pchjongjang má podle odhadů více než dvacet kilogramů plutonia.

Konfrontační kurs a politika masivního zbrojení, kterému je v zemi podřízeno vše, se nezměnily ani poté, co na konci roku 2011 zemřel vůdce Kim Čong-il a nahradil ho jeho syn Kim Čong-un.

 

Právě se děje

Další zprávy